Aj si šetria, ale stále nestačí. Mladí sa obávajú, že nebudú mať na vlastné bývanie

Mladí dospelí do 26 rokov najčastejšie snívajú o vlastnom bývaní, založení rodiny a možnosti cestovať. Tieto sny im však kazí dvojciferná inflácia, ktorá pretrváva už niekoľko mesiacov. Podľa prieskumu UniCredit Bank sú síce mladí Česi a Slováci vo financiách zodpovední, ale polovica z nich sa obáva, že si nebudú môcť dovoliť nájom alebo cestovanie.

09.07.2023 14:10
Mladí ľudia Foto:
Ilustračná foto.
debata (2)

Tí, ktorí si odkladajú alebo už majú úspory, sa obávajú, že o ne prídu. Druhým najväčším strachom je perspektíva vlastného bývania, respektíve, že si naň nikdy nenašetria. Dôvodom sú dlhodobo vysoké ceny nehnuteľností v kombinácii s úrokovými sadzbami. Zhruba polovica ľudí sa obáva, že nebudú mať dostatok peňazí na nájom.

Predajňa Dráčik. Čítajte viac Firma Slováka šíri konšpirácie a dobre sa jej darí. Tržby aj zisky jej významne narástli

Hoci aj mladí Slováci v čase inflácie obmedzujú svoje výdavky na nevyhnutné veci a nezadlžujú sa, nevytvárajú si zároveň finančný vankúš. Takmer polovica respondentov nemá odložený viac ako jeden mesačný príjem. Hoci mnohí mladí ľudia dokážu ušetriť malé sumy z príjmu, zdá sa však, že to nestačí na vytvorenie dostatočnej rezervy.

Viac ako polovica mladých Slovákov a Čechov sa obáva, že si nebudú môcť splniť svoje cestovateľské sny. Mladí dospelí si uvedomujú výhody finančnej gramotnosti, a to aj preto, aby si mohli plniť svoje sny. Podľa nich je dôležité vedieť, ako investovať, ako rozdeliť výdavky a úspory a ako funguje samostatná zárobková činnosť.

Ódor Čítajte viac Štát ohlasuje novú pomoc. Budú sa rozdávať 100 eurovky, kto ich dostane?

Podrobného prieskumu o finančnej situácii mladých ľudí sa zúčastnilo 500 respondentov z Českej a Slovenskej republiky. UniCredit Bank oslovila v marci 2023 prostred­níctvom online prieskumu dospelých vo veku 18 až 26 rokov. Prieskum uskutočnila výskumná agentúra Ipsos.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #bývanie