Rusi začali nakupovať autá vo veľkom. Predaje stúpli o vyše 150 percent

Predaj áut v Rusku vzrástol v júni o viac než 150 percent a pokračuje tak v prudkom raste, ktorý zaznamenal aj v predchádzajúcom mesiaci.

05.07.2023 14:15
auto, autá, emisie, doprava, zápcha Foto:
Autá, ilustračný obrázok.
debata (23)

Automobilový trh v Rusku sa tak postupne zotavuje z prepadu zaznamenaného v minulom roku, keď sektor doplatil na sankcie západných štátov voči Rusku pre útok na Ukrajinu.

BYD - výroba Čítajte viac Číňania nepoľavujú. Plánujú zvýšiť dotácie na elektromobily, predaje áut sa medzitým zvyšujú

V Rusku sa v júni predalo 82 407 áut, uviedla firma Autostat, ktorá citovala údaje partnerskej firmy PPK. V porovnaní s júnom minulého roka to znamená rast o 151,8 percent. V máji sa v krajine predalo 72 171 áut, čo medziročne predstavovalo rast o takmer 163 percent.

Za minulý rok klesol predaj áut v Rusku o 59 percent, keďže ruský automobilový priemysel bol do vojny na Ukrajine silne závislý od zahraničných investícií a dovozu komponentov. Po uvalení sankcií sa prepadla výroba aj objem predaja.

Z jednotlivých značiek sa v júni najviac predávala ruská značka Lada. Jej podiel na domácom trhu vzrástol za prvých šesť mesiacov tohto roka na 33,5 percent z 20,8-percentného podielu v minulom roku. Výrobca Avtovaz uviedol, že predaj áut Lada vzrástol v júni medziročne takmer štvornásobne.

V dôsledku západných sankcií a odchodu západných automobiliek sa v Rusku stále viac presadzujú čínske značky. Až šesť z prvej desiatky značiek z pohľadu podielu na ruskom trhu sú čínske značky, ako Geely, Haval alebo Chery.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #autá #Rusko #predaj áut