Dôchodky porastú oveľa viac, ako sa čakalo. Porazia aj rast cien, ekonómovia prekvapili výpočtami

Ekonómovia z ministerstva financií vo štvrtok zverejnili novú ekonomickú prognózu na leto. Zamerali sa v nej aj na rast a kúpnu silu dôchodkov. Prepočítali, že všetky zvyšovania penzií spôsobia to, že dôchodcom stúpnu príjmy viac, ako je rast cien.

30.06.2023 05:00
Dôchodcovia s peniazmi Foto:
Ilustračné foto.
debata (36)

Od roku 2015 po rok 2019 dôchodcovská inflácia viac menej kopírovala rast penzií dôchodcov. Roky 2021 a 2022 boli pre penzistov ešte ťažšie, kedy dôchodcovská inflácia predbiehala rast ich dávok.

Jozef Mihál, Ide o pravdu, Čítajte viac Dôchodky sa zvýšia tento rok dvakrát. Mihál prepočítal, komu a o koľko (+ tabuľka)

No v rokoch 2023 až 2027 by mali prísť pre penzistov iba dobré správy: Celkový rast ich príjmov by mal porážať infláciu, ukazujú predpovede ekonómov z Inštitútu finančnej politiky, ktorý patrí pod ministerstvo financií.

Môže za to očkovací bonus, rodičovský dôchodok (bonus), mimoriadna valorizácia a ďalšie dávky pre seniorov. „Po krízových rokoch dôchodok dobehne infláciu, s rodičovským bonusom ju výrazne predbehne,“ píšu ekonómovia vo zverejnenej makroprognóze.

Rast príjmov penzistov je dobre vidieť na nasledujúcom grafe. Čierna krivka predstavuje dôchodcovskú infláciu. Modrá neprerušovaná krivka predstavuje celkový rast príjmov penzistov vrátane mimoriadnej valorizácie, očkovacieho bonusu aj rodičovského bonusu. Ak odpočítame očkovací a rodičovský bonus, rast príjmov dôchodcov by kopíroval dôchodcovskú infláciu.

IFP: kumulatívny rast príjmov dôchodcov prekoná... Foto: Inštitút finančnej politiky
IFP - dôchodky IFP: kumulatívny rast príjmov dôchodcov prekoná infláciu v rokoch 2023 až 2027.

„Od roku 2023 už príjem tohto dôchodcu rastie najmä vďaka rodičovskému bonusu nad rámec inflácie. Príjem nízkopríjmových dôchodcov sa vďaka 13. a 14. dôchodkom neprepadol pod infláciu ani bez rodičovského a očkovacieho bonusu,“ vypočítavajú analytici.

Opatrenia ako rodičovský bonus však značne zvyšujú úroveň dôchodku voči inflácii a len vybranej skupine dôchodcov, upozorňujú na záver ekonómovia.

Asi každý piaty dôchodca nemá na rodičovský bonus nárok. „Bezdetným dôchodcom, rodičom, ktorých deti nepracujú, alebo majú nízky príjem, či ktorým deti umreli alebo sú zdravotne postihnuté, ostáva reálny dôchodok do budúcna viac-menej nezmenený. Dodatočne sa tak budú nožnice medzi kúpyschopnosťou príjmov dôchodcov roztvárať., keďže rodičovský bonus rastie tempom priemernej mzdy, teda rýchlejšie než inflácia,“ uzatvárajú štátni analytici.

© Autorské práva vyhradené

36 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodky #IFP #dôchodková prognóza