Poslanci schválili novinku. Hypotéka sa môže mimoriadne a bezplatne splácať každý mesiac, má to ale podmienky

Slováci budú môcť hypotéky splácať flexibilnejšie ako doteraz. Predčasné splácanie hypotéky bude možné bezplatne každý mesiac.

28.06.2023 15:12
Kollár, Šeliga, Foto: ,
Poslanci Juraj Šeliga a Miroslav Kollár, ktorí zmenu v mimoriadnom splácaní hypotéky pripravili.
debata (10)

Rozhodli o tom poslanci parlamentu, ktorí podporili návrh poslanca Juraja Šeligu (Demokrati). Zákon podporilo 79 poslancov z prítomných 146 zákonodarcov.

Návrh Juraja Šeligu podporili okrem iných poslanci hnutia Sme rodina a tiež poslanci hnutia OĽaNO. Návrh podporil aj jediný poslanec Progresívneho Slovenska v parlamente Tomáš Valášek. Hlasy na podporu nedali poslanci Smeru ani Hlasu. Zmena vo fungovaní hypoték je účinná už od 1. júla tohto roku, teda v zásade okamžite.

Doteraz platilo, že predčasné splatenie hypotéky bolo bezplatne možné pri výročí fixácie, vtedy existuje možnosť splatiť hypotéku celú, pretože banka jednostranne mení podmienky úveru. Druhá príležitosť na rýchlejšie bezplatné splácanie úverov prichádza podľa aktuálnych pravidiel raz ročne okolo výročia uzavretia zmluvy. Banka v tejto situácii umožňuje splatiť do dvadsať percent istiny. Ak chce klient predčasne splácať mimo týchto termínov, banka si za to môže pýtať poplatok do výšky jedného percenta.

Video
Ide o peniaze: Čo urobili úroky na hypotékach s realitným trhom v roku 2022? V relácii Ide o peniaze, odpovedá Matej Dobiš, výkonný riaditeľ spoločnosti Finančný Kompas. Premiéra 15. 12. 2022.

Návrh Juraja Šeligu, ktorý prešiel parlamentom, tieto pravidlá mení. O bezplatné splatenie časti hypotéky budú môcť klienti požiadať každý mesiac. Banky nebudú môcť žiadať poplatok v prípade, že klient týmto spôsobom nesplatí viac ako tridsať percent istiny ročne. Podľa nových pravidiel teda platí, že ak má klient istinu úveru stotisíc eur, ročne môže predčasne splatiť 30-tisíc eur, teda tridsať percent istiny. Každý mesiac tak môže urobiť bez poplatku mimoriadnu splátku vo výške 2 500 eur.

Vyše 370-tisíc ľudí

Okrem Šeligu návrh predložili aj poslanci Milan Vetrák (OĽaNO), Jana Žitňanská (Demokrati), Miroslav Kollár (Demokrati) a Gábor Grendel (OĽaNO). Predkladatelia túto zmenu považujú za spôsob, ako sa brániť pred rýchlo rastúcimi úrokovými sadzbami. Predčasné splatenie hypotéky totiž spôsobuje, že celková suma, ktorú klient zaplatí, bude napokon nižšia.

šeliga Čítajte viac Poslanci chcú zrýchliť mimoriadne splácanie hypotéky. Ľuďom to neodporúčame, hovorí expert

Z predčasne splácaného úveru má teda banka menej. „Z dôvodu zvyšovania úrokových sadzieb rozhodných pre výšku úrokov v úveroch na bývanie je potrebné prijať legislatívne úpravy, ktoré poskytnú spotrebiteľovi vyššiu mieru flexibility pri splácaní úverov na bývanie,“ uvádzajú predkladatelia v dôvodovej správe.

Končiace fixácie úverov na bývanie budú v blízkej dobe veľký problém pre mnoho ľudí. Do konca roka 2025 sa skončí fixácia približne každému druhému dlžníkovi. V prepočte je to vyše 370-tisíc ľudí. Celkovo sa náklady Slovákov na úver môžu v ďalších rokoch zvýšiť o stovky až tisíce eur. Dôvodom je troj- až štvornásobné zdraženie úrokov na hypotékach v priebehu jedného roka.

Banky sú proti

Banky s nápadom meniť pravidlá predčasného splácania hypoték od začiatku nesúhlasia. „Banka musí získať na financovanie hypoték dlhodobé zdroje, a to najmä prostredníctvom takzvaných krytých dlhopisov. V súčasnosti je objem vydaných takýchto dlhopisov približne trinásť miliárd eur. Pričom pri dnes vydaných krytých dlhopisoch neexistuje možnosť ich predčasného splatenia a nie je možné kryté dlhopisy s takouto opciou umiestniť na trhu,“ hovorí Slovenská banková asociácia. To znamená, že banky si na poskytovanie úverov na bývanie tiež požičiavajú a upozorňujú na to, že ony nemajú možnosť tieto záväzky splácať predčasne. Pre banky tiež bude administratívne náročnejšie udržiavať portfólio hypoték, keďže budú musieť sledovať situáciu okolo predčasného splácania úverov podrobnejšie.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba
Viac na túto tému: #hypotéka #novela #predčasné splatenie #Juraj Šeliga