Ódor sa bol pozrieť na výstavbu automobilky Volvo v Košiciach. Určil sa prvý termín, kedy začnú práce

Vláde SR, Ministerstvu hospodárstva a spoločnosti Valaliky Industrial Park sa podarilo kompletne vykúpiť a vysporiadať 280 hektárov pozemkov v priemyselnom parku Valaliky, ktoré budú do mesiaca prevedené na spoločnosť Volvo. Tá začne s pilotážou a prípravou hál v priemyselnom parku už v novembri tohto roku.

20.06.2023 15:25
PREMIÉR: Navštívil východné Slovensko Foto:
Zľava: Konateľ spoločnosti Valaliky Industrial Park Miloslav Durec, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Peter Švec a premiér SR Ľudovit Ódor počas tlačovej konferencie v rámci prehliadky aktuálneho stavu prác na mieste výstavby Industrial Park Valaliky pri príležitosti pracovného výjazdu predsedu vlády SR na východnom Slovensku. Valaliky, 20. jún 2023. Foto: SITA/Marek Lukáč
debata

Po stretnutí s premiérom Ľudovítom Ódorom a štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva Petrom Švecom priamo na stavenisku vo Valalikoch o tom informoval konateľ spoločnosti Valaliky Industrial Park Miloslav Durec.

„Ďalej sa nám podarilo ukončiť dlhotrvajúce komplikované zisťovacie konanie na vplyvy o životnom prostredí, takzvanú malú EIA, kedy sme dostali konečne finálne stanovisko. Štát očakáva minimálne 100 ďalších stavebných povolení súvisiacich s infraštruktúrou a napojením pozemkov celého strategického územia a blízkeho okolia,“ uviedol Durec.

ELLESMERE PORT Čítajte viac Trnavský Stellantis chystá veľkú novinku. Bude vyrábať ultralacný elektromobil

„Vláda sa zaujíma o to, akým spôsobom bežia práce, ktoré tie problémy by sme mohli odstrániť. Dohodli sme sa, že budeme mať pravidelnú informačnú bázu aj na vláde, aby sme vedeli aj ostatným ministrom povedať, kde sú možno nejaké problémy, ktoré treba riešiť. Zatiaľ to vnímam tak, že veci idú viac-menej podľa plánu a v novembri už Volvo môže začať na tomto pozemku stavať svoj závod,“ uviedol Ódor.

Prvé stavebné práce v priemyselnom parku pri obci Valaliky rozbehli Ministerstvo hospodárstva SR a štátna spoločnosť Valaliky Industrial vo februári tohto roka. Rozpočtovými opatreniami na tento účel zatiaľ vláda poskytla 287 mil. eur. Po úvodných fázach výkupu pozemkov, vypracovaní projektovej dokumentácie, povoľovacích konaniach a úvodnej príprave pozemku sa začala fáza hrubých terénnych úprav. V parku bude sídliť švédska automobilka Volvo Cars. Tá má na východné Slovensko priniesť 3 300 nových pracovných miest.

debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo hospodárstva #Volvo