Zlodeji a podvodníci v únii stále úradujú. Zverejnili čísla ich úlovkov

Podľa správy Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) bolo v minulom roku v EÚ zneužitých alebo spreneverených takmer 430 miliónov eur. Podľa správy zverejnenej v utorok činnosť úradu zabránila nezákonnému použitiu takmer 200 miliónov eur. TASR o tom informuje na základe správy z webovej stránky stanice ORF.

07.06.2023 07:49
hotovosť peniaze bankovky kartel Foto:
Ilustračné foto.
debata

Agentúra so sídlom v Bruseli má za úlohu odhaľovať podvody týkajúce sa financií EÚ. Jej vyšetrovatelia preverujú aj prácu orgánov EÚ. Podľa predchádzajúcej správy bolo v roku 2021 zneužitých viac ako 527 miliónov eur. Presnú sumu spreneverených alebo zneužitých prostriedkov EÚ v roku 2022 úrad vyčíslil na 426,8 milióna eur.

mobil, roaming, nohy Čítajte viac Prišla vám táto SMS od kuriéra? Radšej na ňu vôbec nereagujte

Vyšetrovania úradu sa týkali podozrení z tajných dohôd, manipulácie postupov pri zadávaní zákaziek, konfliktu záujmov alebo nadhodnotených faktúr. V uplynulom roku agentúra opäť zaznamenala nárast podvodov spáchaných v digitálnom priestore.

Úrad bol naďalej aktívny aj v boji proti falšovaniu a pašovaniu a spolupracoval pri viacerých spoločných colných operáciách. Vlani sa podľa správy podarilo zadržať milióny falšovaných a nebezpečných výrobkov, ako lieky, hračky, približne 531 miliónov nelegálne obchodovaných cigariet alebo 14,7 milióna litrov vína, piva a liehovín.

debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #podvody #krádeže