Osud známej hlinikárne Slovalco je neistý. Na obnovu výroby hliníka by potrebovali zhruba 100 miliónov eur

Ďalší osud hlinikárne Slovalco v Žiari nad Hronom je naďalej neistý. Napriek tomu, že parlament schválil novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, čím upravil fungovanie Environmentálneho fondu a zmeny nastali aj v cenách elektrickej energie, obnovenie výroby vo fabrike nie je isté. Pre agentúru SITA to potvrdil generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý.

06.06.2023 12:32
Milan Veselý, generálny riaditeľ, Slovalco Foto: ,
Generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý.
debata (8)

„Schválenie novely zákona zvýšilo šance na možný reštart výroby primárneho hliníka v Žiari nad Hronom v budúcnosti. Ďalšou dôležitou podmienkou je dlhodobý kontrakt na odber elektrickej energie, ktorý fabrika bude môcť uzavrieť až keď sa ceny energií dostanú na úroveň, pri ktorej nebudeme vytvárať stratu," uviedol Veselý. Zároveň zopakoval, že ak by bola novela prijatá do roku 2021, Slovalco by hliník vyrábalo aj dnes a nedotkli by sa ho ani extrémne nárasty cien energií.

slovalco Čítajte viac Kauza Slovalco. Hirman prezradil novinky o fabrike. Prestrelka medzi Pentou a vládou, kto má pravdu?

Čo sa týka možného obnovenia výroby hliníka v Žiari nad Hronom, stále platia pôvodné informácie o tom, že by bol tento proces pomerne dlhý a finančne náročný. „Predpokladáme, že ak by bolo prijaté rozhodnutie o obnovení výroby primárneho hliníka, cely proces bude trvať minimálne rok, pričom sa náklady pravdepodobne budú pohybovať okolo 100 mil. eur," priblížil Veselý.

Slovalco informovalo o definitívnom odstavení posledných 10 pecí na výrobu primárneho hliníka začiatkom roka. Spoločnosť pôvodne prevádzkovala 226 elektrolýznych pecí, v ktorých však výrobu postupne utlmovala. Tento krok bol podľa fabriky výsledkom nečinnosti vlády, konkrétne Ministerstva životného prostredia SR. Štát podľa nej počas posledných rokov blokoval prijatie novely zákona, ktorá by upravila výšku kompenzácií pre energeticky náročné podniky na úroveň iných priemyselných krajín Európskej únie.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #hlinikáreň #Slovalco