Trh s nehnuteľnosťami zamrzol, no ceny majú kam klesať

Zlacňovanie nehnuteľností sa zastavilo. Realizačné ceny nehnuteľností na Slovensku v 1. štvrťroku 2023 zostali na úrovni predošlého štvrťroka.

31.05.2023 17:03
Eurovea Foto:
Trh s nehnuteľnosťami stagnuje.
debata

Trend znižovania skutočných predajných cien nehnuteľností z konca minulého roka nepokračoval. Dôvodom je najmä mierne zdraženie starších nehnuteľností. Ceny už existujúcich nehnuteľností medzikvartálne narástli o 0,9 percenta. Zmenil sa však trend vývoja cien nových nehnuteľností. Medzikvartálne poklesli o 2,8 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad SR. V minulom roku pritom dynamicky rástli práve ceny nových nehnuteľností.

Video
Ide o peniaze: Čo urobili úroky na hypotékach s realitným trhom v roku 2022? V relácii Ide o peniaze, odpovedá Matej Dobiš, výkonný riaditeľ spoločnosti Finančný Kompas. Premiéra 15. 12. 2022.

„Realizačné ceny nehnuteľností SR na začiatku roka 2023 zamrzli, medzikvartálny pokles cien nových domov a bytov bol tlmený rastom cien starších nehnuteľností. Medziročné zvyšovanie cien výrazne spomalilo, v dvoch z ôsmich krajov sa nehnuteľnosti predávali v priemere lacnejšie ako pred rokom,“ upozorňuje Štatistický úrad.

Trh sa tak dostal do situácie, ktorá je výrazne odlišná od toho, čo sa dialo na trhu v uplynulých niekoľkých štvrťrokoch. Napríklad v treťom kvartáli 2021 sa ceny nových nehnuteľností zvýšili v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 8,1 percenta, existujúce nehnuteľnosti vtedy zdraželi o 2,6 percenta. Na konci roka 2022 sa ceny existujúcich bytov znížili.

SR Bratislava NRSR parlament 90. schôdza BAX Čítajte viac Poslanci odklepli dôchodcom štedré zmeny: zvýšia sa mimoriadne penzie, rodičovský bonus dostane viac seniorov

Nové nehnuteľnosti pokračovali v raste. Na konci marca tohto roka bola situácia teda opačná a kombinácia poklesu cien nových nehnuteľností a zdražovania starších spôsobila, že celkovo cena bývania ku koncu marca stagnovala.

V medziročnom porovnaní kupujúci platili za domy a byty priemerne o 7,6 percenta vyššie sumy, tempo rastu cien však tretí štvrťrok po sebe spomaľovalo. Na tomto stave malo zásadný podiel výrazné pribrzdenie rastu cien nových nehnuteľností, ktoré sa počas prvého štvrťroka 2023 predávali za ceny len o 4,2 percenta vyššie ako pred rokom. Ceny existujúcich nehnuteľností boli medziročne vyššie takmer o deväť percent.

V dlhodobom porovnaní, teda v porovnaní s priemerom roka 2010, boli aktuálne ceny nehnuteľností vyššie o 85 percent.

Vývoj cien nehnuteľností v jednotlivých regiónoch Slovenska zostal na začiatku roka 2023 rozkolísaný. V porovnaní s predošlým štvrťrokom z ôsmich krajov SR ceny všetkých nehnuteľností priemerne už v piatich krajoch poklesli, v troch sa zvýšili, ale už len veľmi mierne.

Vývoj bol ovplyvnený najmä medzikvartálnym poklesom cien nových nehnuteľností vo všetkých regiónoch s výnimkou Žilinského kraja a súčasne dynamickým poklesom cien starších takzvaných existujúcich nehnuteľností v troch regiónoch SR, pričom v Banskobystrickom kraji klesli o viac než 12 percent. Údaje jednotlivých inštitúcii ale nie sú jednoznačné. Národná banka Slovenska v máji informovala, že ceny nehnuteľnosti klesli medzikvartálne o 3,9 percenta. Cena jedného metra bola ku koncu štvrťroka podľa banky nižšia o 104 eur. Nehnuteľnosti na bývanie tak v prvom štvrťroku tohto roka stáli priemerne 2 556 eur za štvorcový meter.

Napriek tomu, že ceny nehnuteľností prestali na jar klesať, na trhu sú podmienky na to, aby sa ceny nehnuteľnosti ešte znížili. Veľký tlak na pokles cien nehnuteľností majú výrazne drahšie úvery na bývanie. V apríli tohto roku sa priemerná úroková sadzba nových hypoték dostala na 3,65 percenta. Aj keď ceny hypoték medzimesačne stagnovali, v porovnaní s koncom roka 2021 sú ceny hypoték viac ako štvornásobne vyššie. Navyše, nie je vylúčené, že hypotéky budú ďalej stúpať. Európska centrálna banka totiž zvyšovaním úrokových sadzieb bojuje proti rýchlemu rastu cien.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #bývanie #ceny #nehnuteľnosti