Šrotovné je späť. Hirman predstavil nápad dávať 2000 eur na výmenu starého auta

Strana Demokrati navrhuje na Slovensku zaviesť „zelené" šrotovné. Opatrenie by malo pomôcť k obmene nášho vozového parku. Priemerný vek osobných áut totiž na Slovensku dosahuje približne 15 rokov. Ako ďalej informovali predstavitelia strany na tlačovej konferencii, „zelené" šrotovné by pomohlo nielen slovenskej ekonomike, ale aj životnému prostrediu.

29.05.2023 14:13
Karel Hirman Foto:
Exminister hospodárstva Karel Hirman.
debata (59)

„Náš vozový park je zastaralý, nie je komfortný, nie je bezpečný a nie je ani ekologický," zhodnotil bývalý minister hospodárstva Karel Hirman. Zároveň by sa vďaka navrhovanému opatreniu eliminovali možné negatívne dopady pripravovanej emisnej normy Euro 7. Tá by v prípade jej prijatia v aktuálnej podobe spôsobila podľa automobilového priemyslu výrazné predraženie najmä malých osobných áut a mohla by viesť k redukcii ich výroby.

Karel Hirman Čítajte viac Nová norma Bruselu nás potopí. Autá budú drahšie o tisícky eur, nezamestnanosť porastie, varuje Hirman

„Nevymýšľame žiaden bicykel, šrotovné sme tu mali, veľmi sa osvedčilo," zhodnotil Hirman. Podpora pri výmene starého autá za nové – ekologické by pritom mohla byť na úrovni asi 2 000 eur. Slovensko by na tento účel mohlo podľa Hirmana použiť nielen prostriedky zo štátneho rozpočtu, ale aj z nových európskych zdrojov. Konkrétne je k dispozícii časť so sumy 1,4 mld. eur z nového sociálneho klimatického fondu.

59 debata chyba
Viac na túto tému: #demokrati #šrotovné