Maximálny limit na platby v hotovosti sa zjednotí. Pozrite sa, na akú sumu

Výška sumy, do ktorej budú možné platby v hotovosti, sa zjednotí na 15-tisíc eur pre fyzické aj právnické osoby. Doteraz to boli dve rôzne sumy. Vyplýva to z novely zákona o obmedzení platieb v hotovosti, ktorú Národná rada (NR) SR v utorok definitívne schválila. Návrh predložili poslanci Marián Viskupič a Ján Oravec (obaja SaS).

23.05.2023 14:03
euro bankovky, peňaženka, financie, sporenie,... Foto: ,
Ilustračný obrázok, bankovky.
debata (1)

V súčasnosti neumožňuje právna úprava platby v hotovosti nad sumu 5-tisíc eur pre právnické osoby a fyzické osoby – podnikateľov a nad 15-tisíc eur pre nepodnikateľov.

Doteraz platný zákon o obmedzení platieb v hotovosti nadobudol účinnosť ešte 1. januára 2013. „Od tohto dňa až dodnes nebol ani raz novelizovaný. Uplynulé desaťročie umožňuje tento zákon spätne hodnotiť, pričom možno konštatovať, že jeho deklarovaný cieľ, ktorým bola eliminácia daňových podvodov, sa nenaplnil,“ uviedli predkladatelia v dôvodovej správe.

Marcel Klimek Čítajte viac Jedna platba v hotovosti do 15-tisíc eur? Ministerstvo financií nesúhlasí so Saskou

Na platby v hotovosti sa podľa platnej legislatívy nevzťahuje zákaz v čase krízovej situácie, vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu, núdzového stavu a mimoriadnej situácie. V praxi to znamená, že už vyhlásenie mimoriadnej situácie v krajine vylúči uplatňovanie tohto zákona. Tak je to aj v súčasnosti.

Poslanci v novele schválili aj pozmeňujúci návrh poslanca Petra Kremského (OĽANO). Limit na platby v hotovosti sa tak bude vzťahovať aj na dobrovoľné dražby. Cieľom je zamedziť praniu špinavých peňazí prostredníctvom dobrovoľných dražieb. Novela bude účinná od 1. júla tohto roka.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #platby #hotovosť
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy