Dôchodkový systém na Slovensku je štedrý, hoci to nevidno. Bohužiaľ, bude horšie

Výška slovenských dôchodkov do istej miery klame telom. Veľa ľudí v krajine vôbec nepochybuje o tom, že starobné dôchodky sú nízke. Relatívny ukazovateľ takzvanej miery náhrady ukazuje, že to tak byť nemusí.

20.05.2023 05:00
Krajniak Foto: ,
Exminister rezortu práce Milan Krajniak.
debata (151)

Ukazovateľ miery náhrady meria, akú veľkú časť predchádzajúcich pracovných čistých príjmov tvorí terajší dôchodok. To znamená, že ak je miera náhrady päťdesiat percent, súčasný starobný dôchodok je v polovičnej výške v porovnaní s posudzovanými pracovnými príjmami.

V porovnaní s krajinami Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá združuje najvyspelejšie štáty na svete, miera náhrady na Slovensku nadpriemerná. Údaje OECD navyše ukazujú, že v dôchodkovom systéme Slovenska do istej miery funguje solidarita. Miera náhrady je totiž vyššia pri relatívne nižších príjmoch.

Video
Štát vyplatí v máji k dôchodkom navyše 260 miliónov, vysvetľuje Krajniak. / Zdroj: TV Pravda

Priemerná miera náhrady čistého pracovného príjmu dôchodkom je na Slovensku pri priemernej mzde až 69,4 percenta, priemer za celú OECD je v tejto príjmovej kategórii 62,4 percenta. Ľudia, ktorí zarábajú polovicu priemerného príjmu, dosahujú mieru náhrady až 76,2 percenta, u ľudí, ktorí zarábajú dvojnásobok priemernej mzdy je miera náhrady 64,3 percenta.

pelle Čítajte viac Minimálne dôchodky sa budú zvyšovať, pozrite sa o koľko v prehľadnej tabuľke

Dáta o slovenských dôchodkoch hovoria veľmi nelichotivú správu o stave slovenskej ekonomiky. Napriek tomu, že pomerový ukazovateľ hovorí, že slovenské dôchodky sú relatívne vysoké, absolútne sumy to neodrážajú. Priemerný dôchodok, ktorý vyplácala Sociálna poisťovňa, bol na konci marca tohto roku 576,10 eura. Prvý pilier, ktorý má pod palcom práve Sociálna poisťovňa, tvorí kľúčovú časť príjmov starobných dôchodcov.

Z druhého piliera zatiaľ len "na kávičku“

Dávky z druhého piliera sa pohybovali v roku 2022 podľa dát Sociálnej poisťovne v priemerných výškach desiatok eur mesačne. Ani v jednej z možných alternatív nepresiahol priemerný doživotný dôchodok vyplácaný z druhého piliera sumu 40 eur.

Je to dané tým, že mnohí sporitelia neboli v druhom pilieri dostatočne dlho. Navyše mnohí súčasní poberatelia mali peniaze uložené nesprávne, v garantovaných fondoch, teda príliš konzervatívne. Druhý pilier navyše nepriaznivo ovplyvnili zásahy politikov do jeho fungovania, okrem iného sa viackrát menil pomer síl medzi prvým a druhým pilierom.

Kým vo svojich začiatkoch sa výška odvodov na starobné poistenie delila v pomere 9 na 9, teda odvody vo výške osemnásť percent sa rozdelili rovnomerne na dve polovice. To sa zmenilo v neprospech druhého piliera. Najnovšie sa ale postupne mení váha jednotlivých pilierov tak, aby sa rozdelenie odvodov zastavilo v pomere 12 : 6. V roku 2023 sa odvody určené na starobné dôchodkové poistenie delia tak, že 12,5 percenta ostáva v Sociálnej poisťovni a 5,5 percenta putuje na súkromný účet sporiteľa v dôchodkovej správcovskej spoločnosti.

„Štedrosť“ v skutočnosti nestačí

Celkovo teda dôchodkový systém, napriek tomu, že nahrádza relatívne veľkú časť príjmov, často nedokáže dostatočne pokrývať životné potreby seniorov. Príjem mnohých z nich tak nedosahuje ani minimálnu mzdu. Ich situácia je preto mimoriadne náročná. Minimálna mzda v roku 2023 je na Slovensku 700 eur. Podľa predsedu Jednoty dôchodcov Slovenska Michala Kotiana až 34 percent starobných dôchodcov si musí vystačiť s mesačným dôchodkom nižším ako 424 eur mesačne a ďalších 47 percent seniorov má dôchodok do výšky 495 eur mesačne.

dôchodcovia, manželia, dôchodok Čítajte viac Európske dôchodky? Slovákov zatiaľ neočarili. Expert vysvetľuje, prečo je to tak

Dôchodcovia sú ekonomicky jednou z najslabších skupín obyvateľov, zároveň sa práve počet dôchodcov zvyšuje. „Slovenské obyvateľstvo podľa štatistík starne rýchlejšie, ako je celoeurópsky priemer. Do roku 2100 by mali obyvatelia nad 85 rokov tvoriť 9,2 percenta celkového obyvateľstva Slovenska,“ upozorňujú predstavitelia spoločnosti Reins Invest.

Kondícia dôchodkového systému nie je dostatočne dobrá na to, aby sa tento štandard podarilo udržať. Nápor rastúceho počtu dôchodcov sa bude prejavovať buď postupným poklesom miery náhrady, alebo zvyšovaním vekovej hranice. Do určitej miery je pravdepodobná kombinácia oboch týchto riešení. Dôchodkový systém smeruje teda k tomu, že v budúcnosti bude musieť byť omnoho väčší dôraz práve na sporiacich schémach, teda druhom a treťom pilieri. Význam prvého piliera sa v budúcnosti pravdepodobne výrazne zníži. Nemusí to nastať v prípade, ak sa zákonodarcovia rozhodnú napríklad pre významné promigračné opatrenia, čím sa zvýši počet pracujúcich. Tí by mohli prispievať do systému, z ktorého v súčasnosti penzisti poberajú dávky.

© Autorské práva vyhradené

151 debata chyba
Viac na túto tému: #Sociálna poisťovňa #starobný dôchodok #Dôchodcovia