Počas štyroch rokov sa zhoršilo napríklad hodnotenie vlastnej finančnej situácie. Najvyššiu spokojnosť v tejto oblasti vyjadrila vlani necelá desatina opýtaných oproti 14,1 percenta v roku 2018. Najväčší prepad bol u obyvateľov Bratislavského kraja, kde je najvyššia životná úroveň zo všetkých regiónov krajiny. Podľa štatistikov stúpajúce náklady na život a rastúca inflácia mohla mať väčší vplyv práve na obyvateľstvo Bratislavy a okolia.
Výraznejšie klesla spokojnosť Slovákov s osobnými vzťahmi a mierne sa zhoršilo hodnotenie ohľadom pocitu osamelosti.
Čítajte viac Nový prieskum ukázal, aký ideálny plat by chceli ľudia"Jedným z najzásadnejších vplyvov pandémie covidu-19 na spokojnosť s osobnými vzťahmi bolo obmedzenie kontaktov a sociálneho života. Ľudia sa museli izolovať od svojich blízkych, rodín a priateľov, aby sa minimalizovalo riziko šírenia vírusu. Táto izolácia mohla viesť k pocitu osamelosti a úzkosti, "uviedol Štatistický úrad.
Do zisťovania nálad obyvateľov sa na Slovensku, ktoré má 5,4 milióna obyvateľov, vlani zapojilo 5661 domácností a na otázky odpovedalo 11.561 ľudí starších ako 16 rokov.
Prieskum tiež ukázal, že výrazne klesol podiel obyvateľov Slovenska, ktorí navštívili kultúrne alebo športové podujatie. V tejto veci štatistiky porovnali vlaňajšie dáta so rovnakým prieskumom ešte z roku 2015. Podľa Štatistického úradu vývoj poznačili dopady šírenia koronavírusovej nákazy. Počas silných vĺn epidémie covidu-19 úrady v krajine zakázali konanie hromadných akcií. Vyplýva to z výsledkov porovnania nálady Slovákov, ktoré zverejnil miestny štatistický úrad.
Vlani vysokú celkovú spokojnosť so životom vyjadrilo 22 percent obyvateľov krajiny, zatiaľ čo v roku 2018 to bolo 27,5 percenta. Podľa štatistikov s rastúcim vekom respondentov stúpal pesimizmus.