Poslanci pretláčajú novú pomoc. Dávky sa majú zvyšovať skôr, stúpnu aj ďalšie príspevky

Sumy pomoci v hmotnej núdzi sa majú najbližšie valorizovať už tento rok v októbri, nie až v januári budúceho roka. Upraviť sa má tiež nastavenie a výšky príspevku na bývanie.

02.05.2023 17:53
krajniak Foto: ,
Minister práce Milan Krajniak.
debata (2)

Vyplýva to z návrhu novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi skupiny poslancov hnutia Sme rodina, ktorú Národná rada v utorok posunula do druhého čítania.

„Predmetné opatrenia môžu v aktuálnej situácii čiastočne zmierniť nepriaznivé následky inflácie na najodkázanejšie skupiny obyvateľov,“ vysvetlili zmenu predkladatelia.

V novele navrhujú rozčleniť príspevok na bývanie na viac úrovní a zároveň zvýšiť jeho výšku, čím sa zvýši disponibilný príjem domácností, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi a zároveň sa zvýši počet týchto domácností.

Rodina s deťmi Čítajte viac Najchudobnejší penzisti si polepšia, od júla sa zvyšuje minimálny dôchodok. Porastie v októbri opäť?

Dočasne sa má tiež upraviť valorizačný mechanizmus súm pomoci v hmotnej núdzi. Predmetné sumy a koeficienty navrhujú valorizovať už od 1. októbra 2023, nie až od 1. januára 2024.

„Cieľom návrhu je pokrytie zvýšených výdavkov na bývanie, energie, stravu, základného vybavenia a potrieb pre dieťa z dôvodu zvýšenej miery inflácie, ktorú spôsobili ekonomické dôsledky pandémie ochorenia COVID-19 a taktiež vojnový konflikt na Ukrajine,“ priblížili predkladatelia.

V nadväznosti na zvýšenie súm pomoci v hmotnej núdzi a v záujme zachovania účelu inštitútu minimálneho dôchodku navrhujú poslanci opätovne nastaviť jeho hodnoty odvodené od sumy životného minima.

Na základe doteraz dostupných údajov totiž predpokladajú, že suma životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu od 1. júla bude 264,20 eura a suma pomoci v hmotnej núdzi pre jednotlivca, ktorý má nárok na dávku v hmotnej núdzi, ochranný príspevok a príspevok na bývanie sa od 1. októbra zvýši na 262,30 eura.

„Z uvedeného dôvodu sa navrhuje zvýšiť aj základná suma minimálneho dôchodku z doterajších 136 % na 145 percent sumy životného minima a stanoviť aj niektoré zvyšovacie percentá za ďalšie získané (kvalifikované) roky dôchodkového poistenia, ktoré slúžia na posilnenie zásady zásluhovosti,“ vyčíslili predkladatelia. Toto zvýšenie je nastavené tak, aby poberateľ minimálneho dôchodku po zvýšení súm pomoci v hmotnej núdzi nebol odkázaný na túto pomoc.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #sociálne príspevky #hmotná núdza