Šéf Mercedesu-Benz: Čínu potrebujeme, prerušenie ekonomických vzťahov s ňou je nemysliteľné

Oddelenie sa od Číny, druhej najväčšej svetovej ekonomiky, je nemysliteľné pre takmer celý nemecký priemysel, tvrdí Ola Källenius.

30.04.2023 13:04
Ola Källenius Foto:
Ola Källenius si myslí, že nemecký priemysel je do veľkej miery závislý na Číne.
debata (1)

Prerušenie ekonomických vzťahov s Čínou je nereálne a snaha o to ohrozí väčšinu nemeckého priemyslu. Uviedol to generálny riaditeľ nemeckého výrobcu luxusných áut Mercedes-Benz Ola Källenius pre nedeľné bulvárne noviny Bild am Sonntag. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Európa sa snaží znížiť svoju závislosť od Číny, keďže blokády a problémy s dodávkami počas pandémie ochorenia COVID-19 a vojna na Ukrajine odhalili krehkosť dodávateľských reťazcov a nebezpečenstvo spoliehania sa na dominantných dodávateľov.

juan, yuan, čínska mena, peniaze Čítajte viac Jüany namiesto dolárov? Číňania chcú obchodovať vo vlastnej mene

Källenius však povedal, že oddelenie sa od Číny, druhej najväčšej svetovej ekonomiky, je „nemysliteľné pre takmer celý nemecký priemysel“. „Veľkí hráči v globálnej ekonomike, Európa, USA a Čína, sú tak úzko prepojení, že zrušenie väzieb s Čínou nemá zmysel,“ vyhlásil. Nemecké automobilky závisia od čínskeho automobilového trhu, najväčšieho na svete, a čínske spoločnosti Beijing Automotive Group spolu s Geely patria medzi dvoch hlavných akcionárov Mercedesu-Benz.

Čína sa podieľala 18 percentami na tržbách a 37 percentami na predaji áut Mercedes-Benz v roku 2022 a podľa Källeniusa sa to ešte zvýši.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #čínska ekonomika #Ola Källenius #Mercedes - Benz #obchod s Čínou