Jüany namiesto dolárov? Číňania chcú obchodovať vo vlastnej mene

Číňania chcú, aby sa v medzinárodnom obchode presadil Jüan podobne ako euro alebo dolár.

29.04.2023 16:33
juan, yuan, čínska mena, peniaze Foto:
Číňania chcú, aby sa z Číňania chcú, aby sa z jüanu stala silná a medzinárodne akceptovaná mena.
debata (25)

Čínske banky sa čoraz intenzívnejšie snažia presadiť používanie národnej meny jüan pri medzinárodných platbách v rámci obchodovania. A darí sa im to najmä pri prekvitajúcom obchode s Ruskom a prehlbovaniu vzťahov s Blízkym východom. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Harbin Bank v čínskej provincii Chej-lung-ťiang, ktorá susedí s Ruskom, zaznamenala minulý rok deväťnásobný nárast svojho cezhraničného obchodu v jüanoch vďaka prudkému zvýšeniu obchodovania medzi Čínou a Ruskom po začiatku vojny na Ukrajine.

Čínska stavebná banka oznámila, že celkové aktíva jej moskovských pobočiek sa v roku 2022 zvýšili 3,3-krát a v prípade Čínskej poľnohospodárskej banky (AgBank) stúpli 1,4-krát, keď Západ uvalil na Rusko tvrdé sankcie.

Čína Čítajte viac Čína začala vo veľkom nakupovať zlato

Je pravda, že tento rast vyšiel z nízkej porovnávacej základne. Avšak Čína sa snaží presadiť zúčtovanie v jüanoch aj v rámci bilaterálnych dohôd s obchodnými partnermi z Perzského zálivu, od ktorých kupuje ropu a plyn. A tiež pri obchode s Brazíliou. Podiel jüanu na globálnych platbách na úrovni 2,5 % je zatiaľ len nepatrný v porovnaní s 39,4 % v amerických dolároch a 35,8 % v eurách, podľa globálneho platobného systému SWIFT.

Avšak najnovšie údaje ukazujú, ako vojna na Ukrajine, ktorá pred rokom viedla k vylúčeniu Ruska z dolárového systému SWIFT, podporuje snahy Číny o rozšírenie alternatívneho menového systému. Dokonca aj čínske banky s malými objemami obchodov s Ruskom uviedli, že ich cezhraničné zúčtovacie platby jüanom sa viac ako zdvojnásobili.

Harbin Bank, ktorá sa v roku 2015 spojila s ruskou Sberbank s cieľom vytvoriť platformu pre čínsko-ruskú finančnú spoluprácu, minulý rok spustila oddelenie venované podpore cezhraničného obchodu s Ruskom. A zaviazala sa propagovať cezhraničný medzibankový platobný systém (CIPS), čínsku odpoveď na SWIFT, ktorý sa má stať „hlavnou silou“ pri rozvoji obchodu v jüanoch a CIPS na ruskom trhu.

V Tadžikistane zorganizovala AgBank vlani v decembri kampaň na zavedenie CIPS v snahe vytvoriť cezhraničnú sieť zúčtovania v jüanoch, ktorá by spájala Čínu a bývalú sovietsku republiku. Podľa oficiálnych údajov v marci sa k CIPS pripojilo 61 účastníkov, čo je viac ako za predchádzajúce štyri mesiace dohromady.

putin Čítajte viac Rusi začali budovať rezervy, na ktoré sankcie nedosiahnu. Ide o zlato a čínsku menu

Bank of China, ktorá je najväčším sprostredkovateľom CIPS, uviedla, že jej cezhraničné zúčtovanie v jüanoch vlani vzrástlo o 26,1 % na 31,1 bilióna jüanov. A zaviazala sa, že podporí čínske štátne spoločnosti, obchodníkov s komoditami a dodávateľov pri využívaní jüanov na zúčtovanie a financovanie.

Iná štátna banka, Bank of Communications, oznámila, že sprostredkovala prvý čínsky obchod so skvapalneným zemným plynom zúčtovaný v jüanoch. „Čína má veľký vplyv na dopyt po rope a plyne,“ uviedla piata najväčšia čínska banka vo vyhlásení tento týždeň. „Zvýšenie používania jüanu pri tvorbe cien a zúčtovaní cezhraničného obchodu s ropou a plynom podporí jeho internacionali­záciu,“ dodala.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #jüan #medzinárodný obchod