Jedna platba v hotovosti do 15-tisíc eur? Ministerstvo financií nesúhlasí so Saskou

Ministerstvo financií SR nesúhlasí s návrhom poslancov za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) na obmedzenie platieb v hotovosti na jednotnú sumu 15-tisíc eur. Rezort odporúča upraviť poslanecký návrh kompromisne tak, aby limit, do ktorého sú umožnené platby v hotovosti, bol vo výške 10-tisíc eur. Legislatívny návrh od poslancov za SaS parlament v marci posunul do druhého čítania.

25.04.2023 10:43
Marcel Klimek Foto:
Štátny tajomník MF SR Marcel Klimek
debata (5)

Rezort financií sa súčasne nestotožňuje s názorom liberálnych poslancov, že zákon o obmedzení platieb v hotovosti nenaplnil svoj deklarovaný cieľ, ktorým bola eliminácia daňových podvodov. „Zistiteľnosť objemu príjmov, resp. odplatnosti zdaniteľných obchodov realizovaných daňovými subjektmi patrí k základným pilierom úloh finančnej správy pri ochrane záujmov štátu," upozorňuje.

Tok hotovostných prostriedkov, ktorý nie je zaznamenaný ani v systéme e-kasa, podľa ministerstva financií nepodlieha zaznamenávaniu preukázateľným a hodnoverným spôsobom nezávislým subjektom, a preto nie sú k dispozícii nijaké podklady umožňujúce zistenie reálnych zdaniteľných príjmov a identifikáciu zdaniteľných obchodov pre účely dane z pridanej hodnoty.

Kollár, Pčolinský, parlament Čítajte viac Sme rodina navrhuje v Ústave zakotviť právo na platbu v hotovosti

V súčasnosti je zákaz platieb v hotovosti dvojaký. Zatiaľ čo pre fyzické osoby – nepodnikateľov platí hranica 15-tisíc eur, nad ktorú sú platby v hotovosti zakázané, pre ostatné subjekty, teda pre právnické osoby a fyzické osoby – podnikateľov platí prísnejšia hranica, a síce 5-tisíc eur.

Poslanci za stranu SaS navrhujú schváliť novelu zákona o obmedzení platieb v hotovosti, kde od júla tohto roka navrhujú jednotnú sumu 15-tisíc eur pre všetky osoby.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Finančná správa #minister financií #SASKA