Už o dva týždne začnú platiť veľké zmeny v dôchodkoch. Dotknú sa stoviek tisíc sporiteľov

Od začiatku mája tohto roka sa zavádza automatický vstup mladých ľudí do druhého dôchodkového piliera. Ak im vznikne prvé dôchodkové poistenie, teda sa prvýkrát zamestnajú, automaticky sa stanú účastníkmi sporivého piliera. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá nadobudne účinnosť od 1. mája tohto roka. V tlačovej správe to uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

17.04.2023 13:35
Krajniak Foto: ,
Minister práce Milan Krajniak.
debata (11)

Osoby automaticky vstupujúce do druhého piliera budú mať možnosť počas prvých 180 dní od vzniku dôchodkového poistenia zvoliť si dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS) sami. Ak tak v tejto lehote neurobia, DSS im určí Sociálna poisťovňa. Každému sporiteľovi, ktorému vznikne účasť v druhom pilieri takto automaticky, však zostane možnosť do dvoch rokov z druhého piliera vystúpiť.

pellegrini raši Čítajte viac Je to definitívne. Nové dôchodky sa budú počítať po novom, rozmrazia sa aj minimálne penzie

Automatický vstup do druhého piliera sa pritom týka nielen mladých ľudí, ktorí v súčasnosti končia štúdium a po 1. máji tohto roka sa prvýkrát zamestnajú, ale tiež osôb do 40 rokov, ktoré predtým nemali povinnosť platiť odvody na dôchodkové poistenie a po 1. máji tohto roka im vznikne.

V minulom roku vstúpilo na trh práce takmer 45-tisíc prvopoistencov, ktorým vznikla povinnosť platiť odvody na dôchodkové poistenie.

Sociálna poisťovňa k zmenám spravila veľký prehľad. Nájdete ho na tejto stránke.

Prehľad pripravila aj Asociácia dôchodkových správcovských spoločností.

Aké zmeny začnú platiť od mája?

Predvolená investičná stratégia

  • Pre nových sporiteľov a pasívnych sporiteľov platí predvolená investičná stratégia automaticky. Sporitelia sa z nej však môžu vyviazať a ostatní môžu do nej dobrovoľne vstúpiť.

Automatický vstup do druhého piliera

  • Do druhého piliera automaticky vstupuje každý, kto vstupuje na trh práce od 1. mája 2023

Ak mladý človek vstúpi na trh práce a začne si odvádzať poistenie, automaticky vstupuje do druhého piliera a časť jeho povinných odvodov putuje na jeho osobný účet.

Vstup do druhého piliera do veku 40 rokov

  • Novelizácia zvýšila vekovú hranicu pre vstup do druhého piliera až do veku 40 rokov..
11 debata chyba
Viac na túto tému: #II. pilier #dôchodky