Poslanci chcú pred voľbami rozdávať stovky eur. Pellegrini aj Matovič predložili štedré návrhy

Nezaradení poslanci Národnej rady SR zoskupení okolo Petra Pellegriniho (Hlas-SD) navrhujú domácnostiam ohrozeným chudobou vyplatiť jednorazový príspevok v sume 500 eur. Príspevok by mal štát vyplácať rodičom nezaopatrených detí, poberateľom peňažného príspevku na opatrovanie a osobnú asistenciu, dôchodcom, ľuďom odkázaným na pomoc v hmotnej núdzi a iným osobám, ktoré sú ohrozené chudobou.

15.04.2023 10:04
Pellegrini, Foto: ,
Peter Pellegrini a György Gyimesi v Národnej rade SR.
debata (5)

Opatrenie by sa podľa predstaviteľov strany Hlas-SD dotklo odhadom do 700-tisíc ľudí, pričom by išlo o príspevok na domácnosť. Návrh zákona o pomoci obyvateľom ohrozených chudobou predložili predstavitelia strany Hlas-SD do parlamentu. Parlament by sa mal návrhom zaoberať na schôdzi, ktorá sa začne 2. mája.

Vyplatením 500-eurového príspevku chcú predkladatelia kompenzovať mimoriadne prudký rast cien energií a zvýšené životné náklady širokej skupiny obyvateľstva, ktorá sa ocitla v ohrození chudobou.

Jednorazový príspevok má štát vyplatiť obyvateľom, ktorí sa podľa jednotnej európskej metodiky štatistického zisťovania chudoby nachádzajú v riziku príjmovej chudoby. Pri posudzovaní nároku by sa pritom zohľadňoval každý typ domácnosti osobitne, aby sa zohľadnil počet členov domácnosti a ich veková štruktúra. „Na základe metodiky výpočtu hranice rizika príjmovej chudoby predstavuje totiž túto hranicu iná suma v prípade jednočlennej domácnosti a iná v prípade úplnej domácnosti s dvoma deťmi," uviedli predstavitelia strany Hlas-SD.

Príspevok by mali úrady práce, Sociálna poisťovňa a príslušné úrady sociálneho zabezpečenia vyplácať v septembri až decembri tohto roka. „Rozpočtové dopady nemožno považovať za rizikové z hľadiska udržateľnosti štátneho rozpočtu," uvádza sa v návrhu.

Matovič navrhuje neplatenie daní

Matky detí vo veku do 15 rokov s hrubým príjmom do dvoch tisíc eur nebudú platiť zo svojej mzdy daň z príjmu. Ak takáto matka zarába v hrubom viac ak dvetisíc eur, z príjmu presahujúceho túto sumu už matka daň príjmu zaplatí. Rovnaké pravidlá sa majú vzťahovať aj na mladých ľudí do 25 rokov. Aj oni by mali mať nárok na špeciálnu výšku nezdaniteľnej časti základu dane, čo by ich oslobodilo od platby dane z príjmu do výšky dvetisíc eur mesačne v hrubom. Vyplýva to z návrhu novely zákona o dani z príjmov, ktorý do parlamentu predložil líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Parlament by sa mal návrhom zaoberať na schôdzi, ktorá sa začne 2. mája.

Igor Matovič a poslanci OĽaNO. Čítajte viac Matovič predstavil svoj ďalší nápad. Chce vo veľkom odpúšťať dane, ale iba vybraným

Expremiér Matovič navrhuje pre mladých ľudí vo veku do 25 rokov a matky detí vo veku do 15 rokov zaviesť ročnú nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 16-násobku priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. V budúcom roku by išlo o 16-násobok sumy 1 304 eur, teda o 20 864 eur. Mesačná nezdaniteľná suma by tak v budúcom roku dosiahla 1 738,66 eura. Pri hrubej mzde vo výške 2 000 eur zaplatí zamestnanec sociálne poistenie v sume 188 eur a zdravotné poistenie v sume 80 eur. Základ dane pre mladých ľudí vo veku do 25 rokov a matky detí vo veku 15 rokov by tak predstavoval 1 732 eur.

„Prijatím návrhu zákona by tak vybrané skupiny fyzických osôb pri hrubej mzde do 2 000 eur vďaka zvýšenej nezdaniteľnej časti základu dane neplatili daň z príjmu," uvádza sa v návrhu. Takéto daňové zvýhodnenie by sa netýkalo mladých ľudí do 25 rokov, ktorí sú živnostníkmi a uplatňujú si paušálne výdavky.

Líder hnutia OĽaNO tiež navrhuje zo zákona o dani z príjmov vypustiť prechodné ustanovenia, ktorými sa daňový bonus na deti vo výške 140 eur uplatní poslednýkrát za december 2024.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #Peter Pellegrini