Polícia varuje pred novým druhom podvodu. Dvaja muži rýchlo prišli spolu o 54-tisíc eur

Slovenská polícia upozorňuje na nové podvody, ktoré sa v posledné dni uskutočnili. V dôsledku nich prišli dvaja muži o niekoľko desiatok tisíc eur.

13.04.2023 10:44
kryptomena, bankomat Foto:
Ilustračné foto.
debata (41)

Prvý prípad sa týka 42-ročného muža, ktorému sa snažili podvodníci dovolať z cudzieho čísla. Fiktívny pracovník banky volanému oznámil, že má schválený úver na svojom bankovom účte, opisuje podvod polícia na svojej sociálnej sieti.

Muž o ničom nevedel a oznámil volajúcemu, že ide zrejme o omyl. Povedal, že v danej banke účet nemá a prezradil, kde v skutočnosti účet má. O chvíľu mu už zvonil ďalší telefonát. Volal iný muž, ktorý mu oznámil, že jeho účet v banke bol napadnutý. Vraj niekto použil jeho občiansky preukaz a na jeho meno založil iný účet.

e-shop, online nakupovanie Čítajte viac Podvody s bankovými kartami sú na vzostupe. Podvodníci sa tvária ako banka, kuriér či pošta, nedajte sa oklamať (+ návod)

Polícia ďalej informuje, že volajúci veľmi naliehal, že je potrebné konať a keďže sú napadnuté všetky účty musí si zobrať úver. Po tom, ako banka začne vo veci konať budú totiž peniaze klienta zablokované. Muž tak neváhal a „ pomoc“ od „pracovníka banky“ prijal.

Následne postupoval presne podľa inštrukcií podvodníka. Zobral si úver, vybral si peniaze a pomocou kryptomatu vložil cez QR kód 20-tisíc eur do kryptomeny.

Medzitým mu volal muž, ktorý sa predstavil ako policajt a ten volaného utvrdzoval v tom, že vo veci už koná aj polícia v Nitre. Následne mu začali chodiť správy, že jeho úver sa už spláca a postupne mu z kryptomenového účtu zostal nulový zostatok.

Rovnako naletel aj druhý 42 ročný muž z okolia Nitry. Ten do tejto operácie „vrazil“ celých 34 500 eur, ktoré mu banka poskytla ako úver. Polícia upozorňuje ľudí, aby sa nedali oklamať a v prípade podozrivých telefonátov neposkytovali žiadne informácie o svojich účtoch v bankových inštitúciách.

Podobné prípady zaznamenali aj v susednom Česku. Podvodníci na konci marca pripravili ženu o skoro 30 tisíc eur. Presvedčili ju, aby si vybrala svoje úspory z banky a previedla ich na kryptomenu prostredníctvom kryptomatu. Informujú o tom České noviny.

41 debata chyba
Viac na túto tému: #banka #účet #podvod