Svoju činnosť v minulom roku ukončili tisíce firiem a desaťtisíce živnostníkov

Najviac podnikateľov, ktorí ukončili činnosť, bolo z Prešovského kraja.

09.04.2023 10:06
živnostník, Foto:
Činnosť v roku 2022 ukončili tisíce firiem a živnostníkov.
debata (1)

Počas minulého roka ukončilo na Slovensku svoju činnosť spolu 5684 firiem, z toho 5448 spoločností s ručením obmedzeným a 236 akciových spoločností. Zároveň k rovnakému kroku pristúpilo aj 38 856 fyzických osôb – podnikateľov nezapísaných v obchodnom registri. Vyplýva to z aktuálnej analýzy nadnárodnej poradensko-analytickej spoločnosti Dun & Bradstreet.

„Najviac subjektov ukončilo podnikanie v apríli minulého roka. Presnejšie to bolo 2523 spoločností s ručením obmedzeným a 113 akciových spoločností,“ priblížila analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. Pripomenula, že veľmi pravdepodobne bude počet zaniknutých kapitálových spoločností za rok 2022 ešte vyšší, pretože dáta o ukončení podnikania sa v oficiálnych štatistikách vykazujú s oneskorením.

Mesto, Bratislava, bývanie, byty, domy, Eurovea Čítajte viac Vyše 300-tisíc ľudí čaká nárast splátok o stovky aj tisícky eur. Prepočítali sme ilustračné zdraženie úverov (otázky a odpovede)

Najčastejšie zanikali spoločnosti v oblastiach nešpecializovaný veľkoobchod, a to v 393 prípadoch, ostatné poradenstvo v oblasti podnikania a riadenia, kde činnosť ukončilo 387 firiem a ostatné podporné činnosti pre podnikanie. V tejto oblasti skončilo podnikanie 294 spoločností.

Počas roka 2022 zároveň ukončilo svoju činnosť aj 38.856 živnos­tníkov. Z toho najviac, a to 7165, ich bolo v Prešovskom kraji, nasledoval Nitriansky kraj s 5207 zrušenými živnosťami a Bratislavský kraj, v ktorom prestalo podnikať 4944 živnostníkov. „Firmy a živnostníci už dlhšie zápasili s dosahmi pandémie nového koronavírusu na podnikanie a v priebehu minulého roku sa pridali aj dôsledky vojenského konfliktu na Ukrajine,“ uviedla Štěpánová.

V Českej republike ukončilo počas roka 2022 podnikanie spolu 13.712 spoločností. Najviac firiem skončilo v oblasti správy a prenájmu nehnuteľností, v obchode, službách, stravovaní a v oblasti výstavby budov.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #zánik #živnostníci