Seniori môžu dostať 100 eur na rekondičné pobyty. Poslanci zmeny posunuli ďalej

Maximálna suma príspevku Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR na rekondičné pobyty poberateľov dôchodkov by sa mohla zvýšiť. A to na 100 eur z doterajších 50 eur na osobu. Maximálna ročná suma dotácie na tento účel má tiež vzrásť na takmer 1,4 milióna eur z doterajších necelých 700.000 eur.

22.03.2023 16:15
penzisti, dôchodok, štastní seniori, notebook Foto:
Ilustračné foto.
debata

Maximálna suma príspevku Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR na rekondičné pobyty poberateľov dôchodkov by sa mohla zvýšiť. A to na 100 eur z doterajších 50 eur na osobu. Maximálna ročná suma dotácie na tento účel má tiež vzrásť na takmer 1,4 milióna eur z doterajších necelých 700.000 eur. Návrh novely zákona o dotáciách v pôsobnosti MPSVR, ktorý predložila skupina poslancov pôsobiacich v mimoparlamentnom Hlase-SD, posunula Národná rada (NR) SR v utorok do druhého čítania.

Pellegrini matovič Čítajte viac Pellegrini ide opraviť zbabranú valorizáciu. Chce zvýšiť dôchodky o skoro 50 eur mesačne

Zmena sa má týkať poberateľov starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo výsluhového dôchodku. Nesmú však vykonávať činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zo závislej činnosti alebo na príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Dotáciu na podporu rekondičných aktivít možno poskytnúť na čiastočnú úhradu rekondičných pobytov v SR, do maximálnej sumy na jednu fyzickú osobu a na rozpočtový rok.

Maximálna suma, ktorou štát prispieva na rekondičné pobyty, sa nezmenila od nadobudnutia účinnosti predmetného zákona, čiže od roku 2011, upozornili predkladatelia návrhu. Doterajšia výška podpory, vzhľadom na nárast spotrebiteľských cien, už neumožní poberateľom dôchodkov bez iného príjmu, aby ju využili, keďže zvyšnú časť celkovej ceny pobytu si nedokážu zaplatiť.

Novela by mala byť účinná od 1. júna tohto roka.

debata chyba
Viac na túto tému: #seniori #MPSVR