Pekárov pobúrilo stropovanie cien potravín: Obchodné reťazce a minister Vlčan si robia z ľudí srandu

Obchodné reťazce a poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan si robia z ľudí dobrý deň. Ceny chleba a pečiva zákazníkom zvýšili tesne pred vyhlásením "Protiinflačnej garancie“. Členovia Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) ďalej tvrdia, že nebudú doplácať na snahu o vyššie zisky dodávateľov energií či obchodných reťazcov.

20.03.2023 10:56
Samuel Vlčan Foto: ,
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan
debata (3)

Verejne odmietajú predvolebné potravinové kampane založené na populistických návrhoch. Informoval o tom v tlačovej správe predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.

„Pekári, cukrári a cestovinári zažili v roku 2022 vôbec najťažší rok od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Štát nás nijako nepodporil a bol doslova slepý a hluchý. Sme však z dobrého cesta a preto sme sa nevzdali a bojujeme za našich viac ako 12 200 zamestnancov a milióny slovenských spotrebiteľov ďalej," upozorňuje Milan Lapšanský. Zároveň dodáva, že zväz nebude akceptovať žiadne vysávanie rozpočtov špekulatívnymi praktikami dodávateľov energií, nenásytnými obchodnými reťazcami či populistickými návrhmi politikov.

slovensky vyrobok, obchod, kvalita z nasich regionov, potraviny Čítajte viac Vznikla dohoda obchodných reťazcov, cenu 400 potravín zastropujú

Príkladom populistickej politickej aktivity je podľa SZPCC aj akcia ministra Samuela Vlčana s obchodnými reťazcami. Agrorezort v piatok uzavrel dohodu o zastropovaní cien vybraných výrobkov, tzv. „Protiinflačnú garanciu“ na tri mesiace. Pár dní pred podpisom pekári podľa zväzu zaznamenali 10-percentné zdraženie ich výrobkov na pultoch viacerých zahraničných reťazcov. Vo viacerých obchodoch išlo o rovnaké zdraženie identického pekárskeho sortimentu, čo môže podľa SZPCC vytvárať podozrenie z kartelovej dohody a toto konanie by mal preveriť Protimonopolný úrad SR.

Potravinári sú v prípade, že bude pokračovať zhoršovanie podnikateľského prostredia, alebo neoprávnený nátlak na potravinárov, pripravení prehodnotiť štrajkovú pohotovosť. „Slovenskí pekári, cukrári a cestovinári upozorňujú spotrebiteľov, že ak sa ceny potravín stanú témou predvolebného boja a politici začnú voličom ťahať pod nos medové motúzy vo forme memoránd či populistických návrhov s dopadmi na náš sektor, nenecháme si to pre seba a budeme ukazovať verejnosti konkrétnych patrónov týchto opatrení,“ uzavrel Lapšanský.

Protiinflačná garancia je iniciatívou obchodníkov

Protiinflačná garancia je iniciatívou obchodníkov, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR poskytlo potrebné zázemie na rokovania a oznámenie dohody verejnosti. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie MPRV v reakcii na vyjadrenia predsedu predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) Milana Lapšanského k minulotýždňovej (17. 3.) dohode agrorezortu a obchodných reťazcov na trojmesačnom zmrazení cien potravín.

„Ministerstvo striktne dodržiava svoje zákonné kompetencie a do dodávateľsko-odberateľských vzťahov nezasahuje. Tento prístup založený nie na príkazoch a zákazoch, ale na rokovaniach a dohodách, sa za uplynulý rok ministerstvu osvedčil už pri Memorande o cenovej stabilite 13 základných potravín a rovnako aj minulý týždeň, keď sa obchodníci dohodli na Protiinflačnej garancii potravín, ktoré si sami zvolili,“ zdôraznil agrorezort.

„Lapšanský má bohaté skúsenosti s politickými kampaňami v súvislosti s potravinami a mal by vedieť aj na základe vlastných chýb z minulosti (osobitný odvod pre obchodné reťazce), aké reálne možnosti má MPRV pri riešení vysokých cien potravín. Minister Samuel Vlčan sa systematicky venuje téme potravinovej sebestačnosti od svojho nástupu do funkcie v júni 2021. Za uplynulý rok rezort vynaložil stovky miliónov eur na investície do zanedbaného potravinárskeho sektora a milióny poskytol ako štátnu pomoc v čase energetickej krízy,“ dodalo agroministerstvo.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #potravinári #obchodné reťazce #protiinflačná pomoc