Dôchodcovia sa zrejme dočkajú skorších a vyšších penzií. Navrhne ich SaS alebo Hlas?

Účinnosť mimoriadnej valorizácie všetkých dôchodkov by sa mala posunúť už na tento rok, na 1. júla 2023 z 1. januára 2024. Tzv. rodičovský bonus k starobnému dôchodku by sa mal však presunúť na rok 2024. Uviedol to na brífingu po skončení Výboru Národnej rady (NR) SR pre sociálne veci poslanec za SaS Peter Cmorej.

, , 13.03.2023 11:06, aktualizované: 17:10
parlament, kollár, šeliga, pčolinský, sulík Foto: ,
Poslanci parlamentu.
debata (53)

Pôvodne tento návrh nedávno prešiel zmenami. No tie majú za následok, že mimoriadna valorizácia môže byť až od roku 2024 a nie už v tomto roku. Ďalej nové zmeny spôsobili, že klasická januárová valorizácia od roku 2024 by mala byť nižšia, ako mohla byť pri starých pravidlách.

úspory, dôchodok, penzia, peňaženka, peniaze, Čítajte viac Poslanci plánujú opraviť zvyšovanie dôchodkov. Viac by tak mali penzisti dostať už od januára 2024

„Na dnešnom výbore (pre sociálne veci) som plánoval predložiť dva pozmeňujúce návrhy, týkajúce sa dôchodkov. Žiaľbohu, výbor nebol uznášaniaschopný, pretože naň neprišli ani poslanci za stranu Smer-SD, ani za stranu Hlas-SD. Plus dve poslankyne, ktoré na výbore pôvodne boli, následne však z rokovania odišli. Neboli kompletné ani vládne strany,“ priblížil Cmorej.

„Chcel som podať pozmeňujúce návrhy, ktoré riešia rodičovský dôchodok. Je to návrh poslancov Sme rodina – chcú rozšíriť rodičovský dôchodok aj na rodičov detí, ktoré pracujú v ozbrojených zložkách. Pripravil som si k tomu návrhu dva pozmeňujúce návrhy, ktoré podám až v pléne NR SR. Jeden pozmeňujúci návrh posúva účinnosť valorizácie dôchodkov, ak je vysoká inflácia, už na tento rok. Nebude sa valorizovať až v roku 2024, ale už od júla 2023, pokiaľ inflácia za pol roka 2023 by presiahla 5 %,“ spresnil návrh poslanec.

Valorizácia v tomto roku je podľa Cmoreja potrebná, lebo inflácia v roku 2023 má byť ešte vysoká, ale v roku 2024 sa už má znížiť. „Pokiaľ sa nájdu peniaze na rodičovský bonus aj na rodičov detí pracujúcich v silových zložkách, musia sa nájsť peniaze aj na valorizáciu všetkých dôchodkov. Valorizácia je spravodlivejšia ako rodičovský bonus,“ poznamenal.

„Druhý pozmeňujúci návrh, ktorý predložím osobitne, je o tom, že sa posunie výplata rodičovského bonusu až na rok 2024. Tým sa vytvorí finančný priestor na zafinancovanie mimoriadnej valorizácie. Dúfam, že o dva týždne, kedy sa bude zákon v NR SR prerokovávať, bude schválená mimoriadna valorizácia dôchodkov už v roku 2023,“ informoval.

Hlas obviňuje SaS z babráctva

Spresnil, že náklady na mimoriadnu valorizáciu by mali dosiahnuť asi 300 miliónov eur. „Rovnakých 300 miliónov eur by sa malo vyplatiť dôchodcom v rodičovskom bonuse koncom tohto roka,“ dodal Cmorej.

Opozičná strana Hlas reagovala, že poslanec Cmorej dnes priznal chybu a babráctvo pri svojom zásahu do zákona o sociálnom poistení. „Bol to práve pán Cmorej, na ktorého návrh bývalá vládna koalícia hanebne odsunula účinnosť mimoriadnej valorizácie dôchodkov až na budúci rok. A teraz, keď pocítil hnev seniorov, ju chce vrátiť ešte v tomto roku," uviedol jej podpredseda Erik Tomáš.

Podľa neho pritom stačilo, keby Cmorej do zákona nevstupoval a dôchodky by sa od 1. júla tohto roka zvyšovali v priemere o 40 až 50 eur. Mimoriadnu valorizáciu penzií ešte v tomto roku pritom Hlas podporí, avšak určite nie na úkor rodičovského bonusu. Podľa Tomáša treba voľné zdroje hľadať v nevyčerpanej energopomoci, v prostriedkoch na spolufinancovanie štátu pre pomalé čerpanie eurofondov, či v rozpočte rezortu obrany.

Za rok by prišli o 93 miliónov

S iniciatívou pôvodne chcel prísť mimoparlamentný Hlas. Poslanci parlamentu hovoria, že ak bude návrh dobrý, tak nie je problém posunúť mimoriadnu valorizáciu už od tohto roka.

Už schválený návrh prešiel parlamentom a v podobe, v akej by mal byť účinný, by v skutočnosti obral dôchodcov o časť vyšších penzií.

Upozornila na to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Dôchodca, ktorý má mediánový dôchodok 518 eur mesačne, bude mať v roku 2024 o päť eur mesačne menej a do roku 2026 to bude o osem eur mesačne menej. Ušetrí tak štát. Napríklad iba na budúci rok takmer 100 miliónov eur.

Problémom je ale iná novinka, ktorou je zmena výpočtu zo 6-mesačného na 9-mesačný priemer dôchodcovskej inflácie. Tento výpočet by sa mal uplatňovať od 1. januára 2024. Zmena v priemerovaní pravdepodobne v praxi oberie penzistov o časť peňazí. Preto sa bude mechanizmus valorizácie dôchodkov opravovať.

53 debata chyba
Viac na túto tému: #SaS #penzie #dôchodkové dávky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy