Úrokové sadzby budú rásť aj naďalej, naznačuje šéfka ECB Lagardová. Úvery budú ešte drahšie

ECB sa zvyšovaním úrokových sadzieb snaží skrotiť vysokú mieru inflácie v menovej únii.

05.03.2023 12:58
Lagardeová Foto: ,
Šéfka ECB Christine Lagardová.
debata (9)

Jadrová inflácia v eurozóne sa v najbližšom období bude pohybovať na vysokej úrovni, takže zvýšenie úrokových sadzieb o 50 bázických bodov na marcovom zasadnutí je čoraz istejšie. Povedala to v nedeľu pre španielsku mediálnu spoločnosť Vocento šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Od júla zvýšila ECB úrokové sadzby už o 300 bázických bodov a na ostatnom zasadnutí začiatkom februára dala najavo, že v tomto procese zatiaľ nekončí a sadzby by mali ísť nahor opäť o pol percentuálneho bodu. V poslednom období však investori začali špekulovať nad tým, či banka nepristúpi k ešte výraznejšiemu zvýšeniu sadzieb. Jadrová inflácia totiž zrýchľuje a vo februári dosiahla nový rekord 5,6 percenta.

bývanie, byty, reality, byt, dom, hypotéka, nehnuteľnosť Čítajte viac Ceny hypoték pokračujú v raste, záujem o ne klesá

Ako teraz povedala šéfka ECB, naznačené zvýšenie sadzieb je „veľmi, veľmi pravdepodobné“. Navyše upozornila, že jadrová inflácia, ktorá nezahrnuje nestabilné ceny potravín a pohonných látok, môže zotrvať na príliš vysokej úrovni aj po tom, ako celková inflácia zaznamená zmiernenie.

Niektorí členovia Rady guvernérov ECB v posledných dňoch upozornili, že úrokové sadzby v eurozóne budú musieť pokračovať v raste dovtedy, dokým sa vývoj jadrovej inflácie nezmení a tá nenaberie kurz smerom k inflačnému cieľu ECB. Ten banka stanovila na dve percentá. Mnohí sa obávajú, že jadrová inflácia môže zostať v eurozóne na vysokej úrovni dlhý čas, pričom ako dôvod uviedli rast miezd v sektore služieb.

„Musíme aj naďalej využívať všetky opatrenia, aké sú potrebné na to, aby sme infláciu dostali k dvom percentám. A my to aj budeme robiť," dodala Lagardová.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #ECB #inflácia #úrokové sadzby