Nad úroveň dôchodcovskej inflácie, ktorá zohľadňuje typickú spotrebu seniorov, by sa mali valorizovať dôchodky už v roku 2024. Vyplýva to z analýzy Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).
Napriek veľmi miernemu poklesu očakávanej valorizácie z 13,1 percenta na 12,1 percenta pre budúci rok, táto valorizácia naďalej výrazne prevyšuje prognózu dôchodcovskej inflácie na úrovni 6,9 percenta. A zároveň citeľný reálny nárast dôchodkov možno očakávať podľa prognózy aj v nasledujúcich rokoch. Dôvod je rovnaký, pre ktorý valorizácia je mierne nižšia – prognózovaný kontinuálny pokles inflácie,“ hovorí Ján Tóth z RRZ.

Valorizácia dôchodkov vyvolala v posledných dňoch diskusiu najmä preto, že od budúceho roku začne platiť nový mechanizmus výpočtu tempa zvyšovania dôchodkov. Do úvahy by sa mal brať deväťmesačný priemer rastu cien namiesto šesťmesačného. V najbližších rokoch to podľa RRZ môže znamenať, že tempo rastu dôchodkov sa spomalí. Práve preto RRZ hovorí o „poklese očakávanej valorizácie“.

Ján Tóth ale upozorňuje na to, že tempo zvyšovania dôchodkov dlhodobo prevyšuje dôchodcovskú infláciu. Od roku 2016 rástli podľa prepočtov RRZ ceny rýchlejšie ako dôchodky len v roku 2022, no tento trend by sa mal v ekonomike udržať ešte aj v roku 2023. Od budúceho roka by ale tempo rastu dôchodkov opäť malo prekonať infláciu. Kým dôchodky by v roku 2024 mali stúpnuť o 12 percent, dôchodcovská inflácia by mala byť 6,9 percenta. V ďalšom roku stúpnu dôchodky pravdepodobne o 7,3 percenta a ceny o 4,5 percenta. V roku 2026 by sa tento obraz meniť nemal, dôchodky pôjdu hore o 4,9 percenta a ceny o 2,6 percenta.

„Dokonca, ak si pozrieme len obdobie počas koronakrízy a energokrízy, od konca roku 2019 stúpne priemerný príjem starobného dôchodcu o 66 percent verzus 53-percentný nárast dôchodcovskej cenovej úrovne,“ hovorí Tóth.
Kľúčové pre dôchodkový systém totiž je, aby dokázal dlhodobo udržateľne fungovať. V opačnom prípade sa rozpadne, prípadne bude príliš veľkou záťažou pre štát. „Podľa RRZ, ale aj OECD bol dôchodkový systém ešte v roku 2018 považovaný za udržateľne nastavený, vzhľadom na zhoršujúcu sa demografiu, ktorá stojí pred nami. V predvolebnom období 2020 sa však sa finančne destabilizoval na čo správne, aj keď nedostatočne, reagovala nová vláda čiastkovými zmenami v roku 2020, a najmä schválením dôchodkovej reformy v minulom roku,“ hovorí Tóth s tým, že dôchodkový systém rozkývali viaceré opatrenia. Ide o zmrazenie veku odchodu do dôchodku, zle nastavenú valorizáciu minimálneho dôchodku, aj o trinásty dôchodok.
Dôchodkový systém si podľa Tótha stále žije „nad pomery“ a v porovnaní so stavom z roku 2018 sú nároky na Sociálnu poisťovňu na päťdesiatročnom horizonte vyššie o jednu miliardu.