Ruský oligarcha sa obul do režimu: Skoncujte s otrokárskym zatváraním podnikateľov, je to ako z doby kamennej

Rusko podľa neho pod tlakom západných sankcií čoskoro pocíti nedostatok zdrojov na financovanie ekonomiky.

, 02.03.2023 11:07
Rusko Ukrajina Deripaska Foto: ,
Ruský oligarcha Oleg Deripaska počas osláv Dňa nezávislosti v sídle amerického veľvyslanca v Moskve.
debata (67)

Na ekonomickom fóre v Krasnojarsku ruský miliardár blízky Kremľu Oleg Deripaska volal po právnom štáte, obmedzení štátneho aparátu a po väčšej slobode pre podnikanie. Informuje podľa Českých novín agentúra Interfax.

„Veľmi dôležitá je predvídateľnosť a vláda práva. Ak budeme každý rok alebo štvrťrok meniť pravidlá hry, nikto nebude (Rusku) dôverovať, ani ruskí podnikatelia ani tí zahraniční,“ povedal.

Apeloval aj na úrady, aby skoncovali podľa neho s otrokárskym zatváraním podnikateľov do väzenia z nepochopiteľných dôvodov. To je „ako z doby kamennej“, dodal.

Putin Čítajte viac Rusko ničí svoju ekonomiku, peňazí na vojnu má napriek tomu dosť

„Ak dotyčný spáchal ekonomický delikt a uhradil škodu, tak nech ďalej pracuje,“ povedal. „Nemôžeme si vyberať, peniaze dôjdu už budúci rok. Budeme potrebovať zahraničných investorov a tí sledujú, ako zarábajú ruskí investori, aké sú podmienky. Ak ich nevytvoríme, nezaistíme nášmu trhu príťažlivosť a budeme (o investíciách) len snívať,“ vyhlásil.

Deripaska tiež varoval, že pre Rusko nebude ľahké presadiť sa na nových trhoch spriatelených krajín, pretože na nich platia iné pravidlá hry. A pokiaľ pre ruských podnikateľov nebudú platiť pravidlá Svetovej obchodnej organizácie (WTO), bude nevyhnutné prejsť k bilaterálnym dohodám. Tlak západných sankcií pritom bude robiť vážne problémy so zúčtovaním a prevodmi peňazí.

67 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko