Sme rodina navrhuje v Ústave zakotviť právo na platbu v hotovosti

Pri platbách za nákup tovarov a poskytnutie služieb sa tak podľa poslancov za hnutie Sme rodina zabezpečí, že platba v hotovosti zostane aj v budúcnosti ako jedna z dostupných možností.

23.02.2023 14:02
Kollár, Pčolinský, parlament Foto: ,
Peter Pčolinský a Boris Kollár počas piatkovej schôdze, na ktorej poslanci hlasovali o viacerých bodoch.
debata (4)

Poslanci Národnej rady SR za hnutie Sme rodina na čele s predsedom parlamentu Borisom Kollárom predložili do parlamentu návrh ústavného zákona, ktorým sa má v Ústave SR zakotviť právo zaplatiť za nákup tovarov a služieb v hotovosti. Ako uviedli, pri platbách za nákup tovarov a poskytnutie služieb sa tak zabezpečí, že platba v hotovosti zostane aj v budúcnosti ako jedna z dostupných možností. Právu na platbu v hotovosti má zodpovedať ústavná záruka vydávania hotovosti ako zákonného platidla. Návrhom ústavného zákona by sa mal parlament zaoberať na marcovej schôdzi.

SR Bratislava vláda 131. schôdza BAX Čítajte viac Čo ukázal rok po Putinovej invázii? Kreslili sme čierne scenáre, ale toto čakal asi málokto, tvrdia analytici

„Občan má právo na to, aby sa sám na základe svojej vôle rozhodol, že chce platiť v hotovosti," uviedli k návrhu poslanci za hnutie Sme rodina. Právo na hotovosť je podľa nich jedným z kľúčových práv, ktorým môžu občania napĺňať svoju slobodu v obchodnoprávnych vzťahoch. „V poslednom období sme zároveň aj svedkami rôznych iniciatívnych krokov vedúcich k postupnému obmedzeniu predmetného práva formou všeobecne záväzných právnych noriem," upozorňujú.

Zavedenie práva na hotovosť do Ústavy SR je podľa poslancov za hnutie Sme rodina jedným zo spôsobov, ako riešiť v prospech spoločnosti akékoľvek pokusy o striktné obmedzenie a konečnú likvidáciu práva platiť v hotovosti vrátane súvisiaceho práva na súkromie.

„Európska centrálna banka pripravuje digitálne euro, pričom cieľom politík zo strany uvedenej európskej inštitúcie je jednoznačne tlačiť na to, aby občania boli nútení čo najviac platiť bezhotovostne," tvrdia predkladatelia.

Podľa nich ide o mimoriadne závažnú tému, keďže v prípade odklonu od hotovosti by sa ešte viac ohrozilo právo na súkromie a nastal väčší rozvoj kryptomien. „Zrušenie hotovosti v budúcnosti by podľa nášho názoru výrazne ohrozilo nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, ale napríklad aj občianske združenia, ktoré svoju charitatívnu činnosť financujú z finančných zbierok, ktoré organizujú," uviedli poslanci za hnutie Sme rodina. Zachovanie práva na hotovosť je podľa nich významným krokom pri budovaní finančnej gramotnosti našej mladšej generácie.

4 debata chyba