Rast cien by sa mohol na Slovensku v tomto roku spomaliť, tvrdí analytik

Inflácia by sa mohla na Slovensku tento rok výrazne spomaliť, dokonca aj zastaviť.

11.02.2023 13:03
regál v obchode Foto:
Inflácia a s ňou spojené neustále zvyšovanie cien by sa tento rok mohli zastaviť.
debata (1)

Inflácia na Slovensku by už v tomto roku nemala rásť takým tempom ako vlani. Dokonca by mohla začať medziročne klesať. Uviedol to generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti Sophistic Pro finance Radoslav Valko.

„Osobne som presvedčený, že inflácia sa v tomto roku spomalí, a dokonca začne medziročne aj klesať,“ spresnil Valko. Aký presne by mohol byť rast cien v tomto roku sa podľa jeho slov momentálne povedať nedá. „Bola by to streľba odboku, pretože je tu veľa externých vplyvov, ktoré dopredu neviem predpovedať,“ konštatoval. Pripomenul, že podľa údajov Štatistického úradu SR priemerná inflácia za rok 2022 na Slovensku dosiahla úroveň 12,8 %, v závere roka dokonca prekročila 15 %.

Klimek Čítajte viac Platy porazia rast cien, vrchol inflácie máme za sebou. Ekonómovia predpovedajú dobré správy

Za poklesom inflácie by podľa neho mohla byť zvýšená produkcia energií, prípadne úprava cenotvorby tak, aby sa ich cena nemohla extrémne zvyšovať. „V tom momente sa celá Európa nadýchne, lebo znova začne normálne vyrábať a celá ekonomika ožije,“ myslí si Valko.

V momente, keď inflácia začne spomaľovať, určite aj centrálne banky podľa jeho slov pristúpia k znižovaniu kľúčových sadzieb. „Tým sa znova môže oživiť trh s predajom nehnuteľností, firmy si budú môcť nabrať nové podporné úvery na podnikanie a rozvoj a občania budú môcť refinancovať svoje staré úvery s vysokými sadzbami za nižšie,“ poznamenal Valko. To ľuďom podľa neho urobí vo finančnom rozpočte dodatočný priestor na nákup tovarov a služieb, ktoré si predtým odriekali.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #rast cien #inflácia na Slovensku #Sophistic Pro finance #Radoslav Valko