Vyplýva to z aktuálneho porovnania Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA), ktorý je analytickou jednotkou Úradu vlády (ÚV) SR. Porovnával pri tom údaje o úrokoch podľa doby fixácie na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a Poľsku z novembra minulého roka.
Kým na Slovensku si občania mohli vlani v novembri zobrať hypotéku s viazanosťou 1 až 5 rokov s priemerným úrokom 2,9 %, v Česku bol úrok 5,2 %, v Maďarsku 7,4 % a v Poľsku dokonca 9,1 %. Podobné rozdiely platili pri kratších aj dlhších viazanostiach. Najvýhodnejšie podmienky vo V4 mali občania Slovenska aj pri spotrebných úveroch s viazanosťou nad päť rokov.
Čítajte viac Koľko musíte zarábať, aby ste dostali úver na bývanie? Odkladať na jednoizbák potrvá aj 13 rokov„Slovensko ťaží z členstva v eurozóne, ktorá lepšie odoláva inflačným tlakom oproti štátom s vlastnou menou. Ich centrálne banky bojujú s vysokou infláciou za cenu výrazného zvýšenia úrokových mier, čo sa prejavuje aj na zdražovaní úverov pre domácnosti,“ priblížil ISA.
Inštitút poukázal aj na to, že napriek nižším úrokom má Slovensko najnižšiu infláciu spomedzi štátov V4, a to už od roku 2020. „Úroky na bývanie sú súčasne podpriemerné aj v porovnaní s ostatnými členmi eurozóny, čo svedčí o efektívnej súťaži na slovenskom bankovom trhu,“ doplnil ISA.