Pozor na falošné bankovky, sú ťažko rozpoznateľné. Najčastejšie falzifikáty sú 50-eurovky

Vlani v SR zadržali 771 falzifikátov eurových bankoviek, čo je rekordne málo, medziročne približne o tretinu menej. Z toho v obehu zachytili 751 kusov (97,4 %) a zvyšok väčšinou v rámci policajných razií.

30.01.2023 13:08
peniaze, mince Foto:
Ilustračné foto
debata

Najčastejšie zadržali bankovky v hodnote 50 eur (41,2 %) a 20 eur (16,3 %). V pondelok o tom informoval vedúci oddelenia komunikácie Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Majer.

poplatok, dane, odvody, peniaze, banka Čítajte viac Úroky rýchlo rastú, peniaze už vedia zarobiť. Aké sadzby ponúkajú slovenské banky na „termíňákoch“? (+ porovnanie)

„Kvalita zadržaných falzifikátov je prevažne dobrá,“ zhodnotil Majer. Doplnil, že sfalšovaných eurových mincí vlani na Slovensku zachytili 2580, čo je o 62 % viac ako predminulý rok. Najviac falzifikátov (93,7 %) mincí bolo v hodnote dvoch eur. V obehu zadržali 2315 kusov euromincí (89,7 %).

„Z hľadiska kvality vyhotovenia falzifikátov euromincí ide v prevažnej miere o falzifikáty s dobrou a veľmi dobrou technickou úrovňou vyhotovenia,“ dodal vedúci oddelenia komunikácie NBS.

Pravé jednoeurové a dvojeurové mince majú magnetický stred, treba porovnať úroveň jej magnetizmu s pravou mincou. Pri minciach v hodnote dvoch eur treba sledovať aj nápis na hrane, upozornil Majer.

dôchodcovia, dôchodok druhý pilier, úspory, penzia Čítajte viac Sledujeme obrovský pokles úspor. Slováci si siahli do peňaženiek skoro najviac v Európe
debata chyba
Viac na túto tému: #peniaze #euro
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy