Decembrová inflácia zostala na 15,4 percenta. Ceny potravín nepretržite rastú

Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v decembri 2022 boli medzimesačne vyššie o 0,2 %. To podľa Štatistického úradu SR predstavuje najnižší medzimesačný prírastok cien v tomto roku. V priemere ceny z mesiaca na mesiac od januára stúpali o 1,2 %. Medziročne inflácia od januára minulého roka bez prestávky rástla a v novembri a decembri sa zastavila na 15,4 %.

13.01.2023 09:21
nákup, potraviny, kuchyňa, ovocie, zelenina Foto:
Ilustračné foto.
debata (5)

Hoci v decembri inflácia ostala medziročne rovnaká ako v novembri, stále je to však podľa úradu najvyššia úroveň za posledných viac ako 22 rokov. Nárast bol vo všetkých sledovaných výdavkových skupinách domácností. Päť odborov dosiahlo medziročné zvýšenie cien vyššie ako 12 %.

Najvýznamnejší vplyv na celkovú infláciu majú dlhodobo rastúce ceny potravín a nákladov na bývanie vrátane elektriny, plynu a ostatných palív. Ide o dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností, súhrnne tvoria takmer polovicu výdavkov.

mechanik, živnostník, práca, oprava auta Čítajte viac Rast platov Slovákov sa zrýchlil, v peňaženkách to však nepociťujú. Kde mzdy vzrástli najrýchlejšie (+ grafy)

Ceny potravín nepretržite rastú od júna minulého roka a v decembri 2022 boli medziročne drahšie o 29 %. Zvýšenie cien o viac ako 24 % sa prejavilo až v siedmich z deviatich skupín potravín. Ceny chleba a obilnín boli vyššie o 26,2 %, mäsa o 30,1 % a mlieka, syrov a vajec až o 37,7 %. Výrazne drahšie však zostali aj ceny zeleniny a ovocia.

V odbore bývanie a energie ceny medziročne stúpli o 16,8 %. Túto hodnotu ovplyvnilo zvýšenie cien elektriny a plynu zo začiatku roka, ktoré sa prejavuje v inflácii počas celého roka. Ceny pevných palív aktuálne v decembri boli medziročne drahšie o viac ako 48 % a tepelná energia zdražela o takmer 20 %. Dlhodobý vplyv rastu cien stavebných materiálov sa podľa úradu prejavil v nájomnom a opravách a údržbe obydlí a tiež v imputovanom nájomnom.

Ceny v odbore doprava boli v decembri pod vplyvom postupného zlacňovania pohonných hmôt medziročne vyššie už len o 7,9 %. Bolo o to podľa úradu oveľa nižšie tempo zdražovania ako počas prvých šiestich mesiacov roka, kedy sa rast cien v tomto odbore v júni stúpol až na 23,7 %.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #inflácia #december