Novinky v štátnom rozpočte: 11 vecí, na ktorých sa Heger so Sulíkom dohodli (prehľad zmien)

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) a šéf SaS Richard Sulík oznámili na spoločnej tlačovej konferencii dohodu na budúcoročnom štátnom rozpočte. Podporiť by ho mali okrem SaS či OĽaNO aj strana Za ľudí či Sme rodina.

, 20.12.2022 20:52
Sulík Foto: ,
Na snímke predseda SaS Richard Sulík počas tlačovej konferencie k rokovaniu o rozpočte 20. decembra 2022 v Bratislave.
debata (60)

Vláda by tak nemusela začať rok 2023 v rozpočtovom provizóriu, čo by mohlo ohroziť kompenzácie drahých energií pre domácností, firmy a verejný sektor. Rozpočet by mal parlament schváliť vo štvrtok predpoludním (22.12.). Ešte predtým by mali poslanci schváliť niekoľko kľúčových zmien. Ak niektoré z týchto vecí neprejdú, tak za rozpočet hlasovať nebudeme, dodal Sulík.

VIDEO: Sulíkove podmienky – aby SaS podporila rozpočet.

Prehľad zmien:

 1. V rozpočte by mali byť po novom zahrnuté aj výdavkové limity. Je to jeden z míľnikov plánu obnovy, ktorý vláda síce formálne schválila, ale nezaviedla ho do rozpočtu. Eurokomisia nám pohrozila stopnutím stámiliónov z plánu obnovy, ak nezavedieme výdavkové limity do rozpočtu.
 2. Zdanenie nadziskov z ruskej ropy bude na úrovni 55 percent. Bude len jednorázové na tento rok. Zamerané je na bratislavskú rafinériu Slovnaft.
 3. Zavedenie špeciálnej dane z potrubia. Ide o takzvanú „daň z rúry“, teda zdanenie prepravnej spoločnosti Eustream, ktorá má na starosti prepravu plynu na území Slovenska.
 4. Daň z liehu. Podľa slov Richarda Sulíka narastie o valorizáciu, ktorá dlho nebola.
 5. Daň z hazardu
 6. Znížená DPH pre gastro sektor, bude natrvalo na úrovni 10 percent. Pôvodne sa počítalo so znížením dane len na prvé tri mesiace v roku 2023.
 7. Zníženie DPH na 10 percent pre na športoviská, vrátane vlekov
 8. Zrušenie koncesionárskych poplatkov. „K tomu som organizoval referendum. Slovenská televízia bude financovaná z rozpočtu,“ povedal Sulík.
 9. Znížanie registračnej dane pre nízkoemisné automobily.
 10. v roku 2023 sa do kapitoly zdravotníctva presunie spolu 820 miliónov
 11. V roku 2024 sa odvod za poistencov štátu zvýši na 4,5 %.

© Autorské práva vyhradené

60 debata chyba
Viac na túto tému: #štátny rozpočet 2023
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy