Vláda odklepla Kooperative a BWSG 1,5 miliardy za nájomné byty

Vláda v stredu odsúhlasila zmluvy s investormi na deväťtisíc nájomných bytov v hodnote približne 1,5 miliardy eur.

07.12.2022 12:17 , aktualizované: 12:58
Boris Kollár, parlament Foto: ,
Boris Kollár
debata (31)

Ide o súčasť projektu štátom podporovaného nájomného bývania. Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) o tom informoval s tým, že po schválení zákona a založení agentúry bolo potrebné nájsť investorov. Možnosť nájomného bývania je podľa šéfa parlamentu v súčasnosti vzhľadom na rast cien nehnuteľností a úrokových sadzieb na hypotékach ešte dôležitejšia ako v uplynulom období.

Licenciu na podpísanie kontraktu podľa Kollára získali spoločnosti BWSG, Vienna Insurance Group a Kooperativa poisťovňa. „To je len začiatok, bude to pokračovať. Ľudia to budú cítiť hlavne v týchto ťažkých časoch,“ povedal šéf parlamentu.

VIDEO: Kollár ohlasuje nájomné byty: Normálny človek na byt inak nemá šancu
Video

Vicepremiér pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina) pripomenul, že tento typ výstavby bytov nezaťažuje štátny rozpočet a štát v ňom vystupuje výlučne ako regulátor. Podľa Holého ide o pilotné zmluvy, po ktorých budú koncom januára alebo začiatkom februára nasledovať ďalšie. Dodal, že do Vianoc by mala byť spustená webová stránka, na ktorej si záujemcovia môžu zistiť, či vyhovujú podmienkam pre pridelenie nájomného bytu. Pre každý samosprávny kraj a pre každý zo štyroch typov bytov sú stanovené iné podmienky.

Nájomné byty budú určené na celoživotné bývanie a po prvých piatich rokoch by sa mala nájomná zmluva na dobu určitú zmeniť na dobu neurčitú. Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) bol do kritérií na výber nájomníkov zahrnutý aj sociálny aspekt, aby niektoré kategórie rodín neboli vyradené. Zároveň bude časť bytov vyhradených pre vybrané skupiny ľudí, napríklad pre učiteľov.

kollar krajniak  autor: Robert Huttner Čítajte viac Pre koho staviate nájomné byty? Pýtajú sa Krajniak s Matovičom. Kollárove sľuby o lacnom bývaní čelia otázkam
31 debata chyba
Viac na túto tému: #nájomné byty #Hegerova vláda