Krajniak: Som jastrab, manažmentu Slovenských elektrární neverím, v energetike treba postupovať tvrdšie

V akom veku budeme chodiť do dôchodku a koľko peňazí nám prispejú naše vlastné deti? Ak si človek v 59. alebo v 60. rokoch povie, že chce ísť do dôchodku po 40 odpracovaných rokoch, môže. Ale nech si to dá prepočítať Sociálnou poisťovňou, aby vedel, akú vysokú bude mať penziu, hovorí minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Parlament mu nedávno schválil viacero kľúčových zmien v dôchodkovom systéme.

, 08.10.2022 05:00
SR Bratislava financie dôchodok európsky TK... Foto:
Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).
debata (26)

Vašou vlajkovou témou je rodičovský bonus. Prečo bolo ale potrebné ten pôvodný návrh upravovať pozmeňujúcim návrhom na poslednú chvíľu?

Urobili sme dve zásadné zmeny, ktoré môžu pomôcť ľuďom na Slovensku. Prvá je, že v budúcom roku vyplatíme rodičovský bonus jednorazovo za celý rok. Až potom od ďalšieho roku 2024 sa bude vyplácať ako prídavok k bežnému dôchodku. Robíme to kvôli zjednodušenej administrácii pre Sociálnu poisťovňu. Ten ďalší rok budú peniaze dostávať dôchodcovia priebežne.

SR vláda 77. schôdza rokovanie krajniak milan Čítajte viac Štát mení dôchodkový systém. Prichádza rodičovský bonus či predčasná penzia (prehľad zmien)

Druhá zmena je aká?

Druhá dôležitá vec, ktorú sme schválili je tzv. generálny pardon v Sociálnej poisťovni. Máme asi 1,69 milióna subjektov – fyzických osôb, podnikateľov alebo SZČO a firiem – ktoré dlžia asi 600 miliónov eur Sociálnej poisťovni a ich penále predstavujú dokopy 885 miliónov eur. Príklad dlžníka: Počas pandémie niekto nevládal splácať odvody do Sociálnej poisťovne, potom začal, keď už mohol otvoriť prevádzku, ale Sociálna poisťovňa mu musí zo zákona vypísať penále. Tie sú 0,05 % za každý omeškaný deň. A my si myslíme, že by sme mali uľaviť aj firmám, aj fyzickým osobám, aj SZČO. Tento generálny pardon znamená, že ak do 31. augusta budúceho roku zaplatí dlžník svoju istinu a je jedno či je to firma, fyzická osoba alebo SZČO, Sociálna poisťovňa mu odpíše všetky penále. Dokonca aj také, ktoré by mu mala ešte len vyrubiť. To sa týka každej dlžnej sumy do 1. 7. 2022. Dva generálne pardony už boli v Sociálnej poisťovni. Jeden bol v roku 2008, druhý v roku 2010.

Je to prvý krok k exekučnej amnestie, ktorú sme sľúbili ľuďom vo voľbách a teraz sú dve možnosti. Pán minister spravodlivosti Viliam Karas, na rozdiel od pani Kolíkovej povedal, že nemá problém to zrealizovať. Pokúsime sa rýchlo pripraviť centrálny zákon o exekučnej amnestii, kde každá štátna inštitúcia, ale aj súkromná, ak sa bude chcieť pridať, bude môcť urobiť to isté, čo sme teraz umožnili Sociálnej poisťovni.

Pozrite si celý diel relácie Ide o pravdu

V dôchodkovej reforme ste na poslednú chvíľu spravili zmenu – zmrazili ste príspevky do II. piliera na dva roky. Opozičný poslanec Peter Cmorej (SaS) hovorí, že týmto zmrazením zaplatia rodičovský bonus všetci sporitelia.

Pán Cmorej ako obyčajne nevie čítať s porozumením. Rodičovský bonus bude stáť budúci rok 200 až 250 miliónov eur. Súčasné príspevky vo výške 5,5 percenta sa zmrazia na dva roky. Každý rok sa o 0,25 zvyšujú až po úroveň 6 percent. My sme to akurát rozložili na viac rokov.

A prečo ste to teda zmrazili?

Pretože práve v tomto období pandémie a inflácie chceme viac stabilizovať situáciu v Sociálnej poisťovni. To znamená, nechať viac peňazí existujúcim dôchodcom v prvom pilieri. Ale rodičovský bonus bude stáť budúci rok 200 až 250 miliónov. To znamená, že z tohto sa to odfinancovať nedá. Keď som začiatkom tohto roka predstavil, z čoho chceme financovať rodičovský bonus, tak sa nám všetci smiali, že to máme zle prepočítané, že to nefunguje. Ja som tvrdil, že budeme mať tohto roku výrazný nadvýber poistného. Nebudeme ho mať len tento rok, ale aj budúci a aj ďalšie. Odvtedy to už potvrdili tri makroekonomické prognózy, aj tá posledná z konca septembra. Už kvôli tomu meníme štátny rozpočet, lebo sa ukázalo, že štát ma nadvýber daní a poistného a na základe toho nadvýberu sa bude tvoriť aj rozpočet budúci rok.

Krajniak Čítajte viac Krajniak ukázal, o koľko si dôchodcovia prilepšia: Budú to stovky eur za rok

Čiže máte ho finančne vykrytý?

Aj keby štát neurobil nič a použili by sme len tie nadpríjmy Sociálnej poisťovne na rodičovský bonus, tak by nám to stačilo. Takže pán Cmorej sa mýli. On sa mýli aj v druhom bode. On, žiaľ, si niekedy neprečíta s porozumením text a tvrdí napríklad, že ľudia, ktorí by mali ísť na predčasný dôchodok si nebudú môcť započítať roky, ktoré študovali. No oni si ich nemôžu započítať ani dnes. My sme žiadnym spôsobom nepostihli tých, ktorí študujú na vysokej škole.

Ako sa zmení výška veku odchodu do dôchodku? Dnes je strop na 64 rokov.

Áno, je to tak. Do roku 2030 sa nič nemení. To znamená a stále platí, že nikto nepôjde do dôchodku neskôr, ako v 64. roku.

A čo ste na ňom zmenili?

My sme akurát umožnili zmenou ústavy zrušiť ten strop, ktorý bol plošný na 64 rokov a zmenili sme ho na individuálny na 40 odpracovaných rokov. Predstavme si, že človek v 18. rokoch skončil školu a 40 rokov robí vo Volkswagene alebo výrobe. Ak si on v 59. alebo v 60. rokoch povie, že chce ísť na dôchodok, môže. Ale nech si to dá prepočítať Sociálnou poisťovňou, aby vedel, aký vysoký bude mať dôchodok, lebo každý ďalší rok, ktorý odpracuje, mu dvíha dôchodok. Väčšina ľudí, ktorých toto zaujímalo, povedalo, že nie, ja chcem byť s vnúčatami. Je to na ľuďoch, nech si vyberú. Nie je to žiadna povinnosť.

A tí, ktorí nebudú chcieť ísť ani po 40 odpracovaných rokoch na dôchodok, v akom veku budú odchádzať do penzie?

Pre nich bude platiť automat. Tu si málokto uvedomuje, že nám sa úplne mení motivácia ľudí, ktorí na Slovensku žijú. Takým spôsobom, že je časť ľudí, ktorí chcú odísť na dôchodok čím skôr. Kvôli vnúčatám, kvôli tomu, že majú záhradku a nestojí im za to 30 eur do dôchodku, aby ešte robili v továrni. Ale máme veľa ľudí, ktorí chcú pracovať dlhšie. Cítia sa, že majú dostatok energie a nechcú sedieť doma. My im to umožníme, musíme myslieť na oboje kategórie, aby sme im umožnili vybrať si, akou cestou chcú ísť.

V niektorých profesiách to môže byť aj nutnosť. Napríklad u lekárov.

Áno, alebo predstavte si, že je tu 67-ročný pán profesor na vysokej škole a chce ešte prednášať ďalej. Cíti sa byť svieži, tak prečo by sme ho mali tlačiť, nech ide do dôchodku. Veď to nie je žiadny problém. Na západe už je taký pojem, že strieborná ekonomika, čiže seniori. To je významná časť ekonomiky. Mnohí seniori chcú tiež ešte pracovať. Možnože už paradoxne nechcú robiť to, čo robili celý život, ale venujú sa tomu, čo bol ich koníček a robia to, pretože chcú, nie preto, lebo musia.

Je ešte iná možnosť ísť do predčasného dôchodku okrem možnosti odpracovať 40 rokov?

Je. Stále ostáva zachovaná možnosť predčasného dôchodku tak, ako bolo doteraz. Ale keď odídete do predčasného dôchodku, skráti sa vám mesačne penzia o 0,5 percenta. V druhom type predčasného dôchodku – po 40 odpracovaných rokoch, je to krátenie nižšie o 0,3 percenta. Každému odporúčam, nech si nechá predbežne prepočítať, koľko mu vyjde dôchodok a sám sa rozhodne, či mu to stačí alebo či ešte rok bude pracovať.

Novinkou v reforme je aj rodičovský bonus. Keď niekto pracuje a má rodičov v penzii, musí niečo urobiť pre to, aby dostali peniaze?

Nemusí. Ak niekto má rodičov na dôchodku, tak sa zoberie jeho príjem a odvedené odvody do Sociálnej poisťovne za minulý rok, teraz je to rok 2021. Vynásobí sa krát 1,5 percentom a pozrie sa, aká suma mu vychádza a tá suma sa pošle ako rodičovský bonus. Je tam strop, aby niekto nepovedal, že keď niekto zarába veľa, tak je zvýhodnený v porovnaní s inými. Strop je na 1,2-násobku priemernej mzdy, to je 1453 eur. To je najvyššia suma, z ktorej sa odvedie 1,5 percenta.

Čiže všetko vybaví za deti aj rodičov Sociálna poisťovňa.

Všetko urobí Sociálna poisťovňa. Sú všelijaké prípady. Otec týral deti a dieťa mu nechce prispievať, tak to môže nahlásiť do Sociálnej poisťovne a tá rodičovský bonus nebude vyplácať. Ešte sa môže stať ďalšia vec. Niekto si osvojil dieťa, nie je biologický rodič, napríklad otec. Ale vychovával ho a ono chce, aby rodičovský bonus bol priznaný jemu. Aj to musí nahlásiť. Budeme to aj zverejňovať, aby ľudia boli pripravení. Ale v bežnom prípade nemusíte robiť nič.

Koľko budú dostávať dôchodcovia, ktorých detí pracujú, vďaka rodičovskému bonusu?

Dajme tomu, že niekto zarába 800 eur v hrubom. Tak bez toho, aby musel niečo robiť, bez toho, aby sa mu zvýšili dane alebo odvody, tak jeho otec alebo mama dostane prvýkrát ročný rodičovský bonus vo výške 144 eur. Keď zarába 1000 eur v hrubom, tak dostane 180 eur. Z najvyššie možného zárobku – teda 1453 eur v hrubom – dostane rodič 262 eur. Pozor, toto dostáva za každé dieťa, ktoré pracuje na Slovensku. Môžete si to vynásobiť podľa počtu detí.

Prečo peniaze nemôžu dať deti rodičom priamo na ruku?

Môžu. No rodičovský bonus mu ale nič nezoberie. A ani sa mu neznižuje vymeriavací základ pre jeho budúci dôchodok. Započíta sa mu celá zarobená suma.

Vysvetlili ste, na čo chce vláda minúť 1,5 miliardy eur z lepšieho výberu daní a odvodov? Bude našim firmám stačiť tých spomínaných 900 miliónov, o ktorých ste v parlamente hovorili?

Samozrejme, že nie. Ale toto je suma vyčlenená iba do konca tohto roka. Práve preto sme museli prísť s novelou zákona o štátnom rozpočte. Máme lepší výber daní aj lepší výber poistného v Sociálnej poisťovni. Tá má na účte peniaze, z ktorých by vedela vyplatiť 14. dôchodky. Ale nemôže to urobiť, pretože zákon o rozpočtovom hospodárení hovorí, že nemôžete zvýšený výber v tom danom roku použiť na výplatu nejakých výdavkov. V budúcom by sme už mohli, ale ak to chceme urobiť teraz, tak meníme zákon o rozpočte. Je to môj eminentný záujem. Ja už v parlamente zákon o 14. dôchodkoch mám a preto obhajujem zmenu štátneho rozpočtu.

Z 1,5 miliardy pôjde 207 miliónov na inflačnú pomoc dôchodcom. 900 miliónov pre zamestnávateľov, aby nemuseli obmedzovať výrobu, prípadne prepúšťať ľudí. 200 miliónov pôjde na pomoc verejnému sektoru, to sú školy, nemocnice, zariadenia sociálnych služieb a ďalšie inštitúcie. A 190 miliónov má ísť do nášho rezortu, kde znovu ešte pred koncom roku v prípade, ak bude problém s energiami, sme ľuďom opäť mohli pomôcť. Na to, aby sme to mohli urobiť, musí byť schválená novela o štátnom rozpočte.

Ako to bude s krúžkovným, daňovým bonusom a prídavkami na deti?

Na ďalšej schôdzi by sa to malo uzavrieť. To znamená viac ako dvojnásobné zvýšenie prídavku na dieťa, čo teda zásadným spôsobom pomôže rodinám. A, teraz keď to rýchlo napočítam, tak minimálne dvoj- až trojnásobné, podľa kategórie detí, zvýšenie bonusu. Naozaj to bude tak, že na Slovensku budú státisíce rodín, ktoré na dieťa od januára dostanú plus 200 eur na každé dieťa. To je sakramentská pomoc, to my potrebujeme teraz urobiť, aby to začiatkom januára dostali. Existuje tam riziko, že platnosť pozastaví Ústavný súd, keďže to pani prezidentka napadla. Chceme to upraviť, kebyže aj Ústavný súd povedal, že napríklad skrátené legislatívne konanie nebolo v poriadku.

matovič Čítajte viac Zemetrasenie v Matovičovom rodinnom balíku, krúžkovné od januára 2023 nebude. Dostanú rodiny na dieťa 200 eur?

Nevidíte teda neschválenie novely rozpočtu na tento rok ako nášľapnú mínu?

Pozrite sa, ja teraz dovidím maximálne týždeň dopredu. Robím veci, ktoré potrebujeme schváliť teraz. Samozrejme, že na konci roka bude treba schváliť štátny rozpočet. Neverím, že štátny rozpočet neprejde.

Viem si predstaviť všetko. Máločo nás už prekvapí. Ak budú dobré argumenty a budú sedieť čísla, aj SaS to možno podporí.

V parlamente mi povedali, že keď donesieš rozpis výdavkov v rozpočte, my ti to podporíme. To znamená, že vás môžem brať za slovo? Nerobíte politiku, chcete podrobnejšie čísla? Jasné, veď kto by o tomto robil politiku. Aj keď som doniesol rozpis, tak všetci do nohy nehlasovali za. Tak nech je to demaskované, nech to vysvetľujú svojím voličom. Vážení voliči, nám je úplne jedno, či sa budúci rok zdvihnú platy učiteľom, lekárom, zdravotným sestrám, zamestnancov štátnej a verejnej správy, zamestnancom zariadení sociálnych služieb, detských domovoch, nám je to úplne jedno, my za to nezahlasujeme. Myslíte si, že toto dokážu dva mesiace tvrdiť opoziční politici vlastným voličom? Ja si to nemyslím.

Ak je ich taktikou nechať vás „vykúpať“ v tejto situácii, ktorá na nás prichádza a tá nebude jednoduchá, tak možno to tak chcú urobiť, aby ste si to s prepáčením vyžrali až do konca.

Rozumiem, len problém je ten, že keby v tom chceli vykúpať mňa, to je môj problém. Je to ich plné právo, veď sú v opozícii, ja som vo vláde, nech ma kúpu, v čom chcú. Keď som išiel do ringu, musím zniesť. Údery treba vedieť aj rozdať aj prijať. Ale oni nemôžu nechať vykúpať všetkých voličov na Slovensku.

Kedysi sa sťažovali sociálni partneri, že nefunguje tripartitný dialóg, že viazne komunikácia. Nedávno ste sa s nimi stretli. Čo hovoria na túto situáciu? Na využitie 1,5 miliardy eur, prípadne na pomoc, ktorú im poskytuje štát?

Volali po tom, že tieto kompenzácie cien energií musia prísť. Veď práve preto sme to urobili a dávame to do parlamentu. Je mi smiešne, že niektorí kolegovia z opozície hovoria, že nevediem sociálny dialóg. Veď som viedol. Máme odsúhlasené od všetkých sociálnych partnerov, že kompenzácie treba robiť. Buď ich dotknutým doručíme vo forme šeku alebo im ich doručíme takým spôsobom, že ich dodávateľovi energie, plynu alebo tepla, znížime cenu a peniaze z rozpočtu použijeme na dofinancovanie medzi tou cenou, za ktorú dodávateľ nakúpil a tou cenou, za ktorú predáva energie domácnosti, firme, škole, zariadeniu sociálnych služieb. Na to tie peniaze sú.

Takže už netreba čakať na nejaké bruselské riešenie, lebo to ktoré zatiaľ ponúkajú, nám veľmi nevyhovuje?

Nerieši náš problém, ale aj z toho vieme niečo urobiť. Druhá vec ktorú presadzujeme je, že chceme zastropovanie cien potrubného plynu v celej Európe. Nielen z Ruska, ale od všetkých dodávateľov. Keby sa to podarilo, pomohlo by to, pretože ceny elektriny sú približne dvojnásobné ako ceny plynu, lebo sa z neho vyrába veľké množstvo energie v Európe. Keby sa nám podarilo zastropovať ceny plynu, tým ovplyvníme aj ceny elektriny a toto chceme urobiť. Rieši to minister hospodárstva Hirman a myslím si, že to robí dobre.

Bude treba využiť plán B v energetike?

Podľa situácie. Buď pritvrdíme alebo budeme jemnejší. Ja som za tvrdší prístup a presadzujem, že máme využiť núdzový stav v energetike a jednoducho odpojiť obchodníkov s energiami, ktorí zarábajú na lipskej burze. Na Slovensku vyrábame elektrinu zhruba za 40 eur, predávame ju do Nemecka približne za 80 až 90 eur. Z lipskej burzy sa nám vracia za 500 eur. Tak ja to môžem okašlať. Každý štát si bráni svoje ekonomické záujmy, čiže som pripravený a presadzujem to neustále na vláde.

Ale keď sa kolegovia z vlády rozhodnú, že pôjdeme jemnejším postupom, že síce zastropujeme ceny energií, ale ten prípadný rozdiel budeme nejako kompenzovať. V poriadku, ak by sme na to vedeli využiť nevyužité eurofondy, viem si to predstaviť. V zásade si ale myslím, že máme ísť čo najtvrdším riešením a že by sme to aj ustáli aj v Bruseli. Platí totižto aj článok 30 v zmluve o európskych spoločenstvách, ktorý hovorí, že rozhodnutie EÚ nesmie poškodiť žiadny členský štát. My sme týmto rozhodnutím EÚ o tom zastropovaní, ktoré je pre nás prakticky nevyužiteľné, poškodení.

Vladimir Putin, Gerhard Schröder Čítajte viac Elektrinu vyrobíme za 50 eur a nakúpime za 1000 eur? Ako je to možné, čo sa to deje?

Ešte ako bloger snázvom Posledný križiak ste kritizovali predaj Slovenských elektrární v tom celom „Penta story“, ktorý ste pomenúvali. Na druhej strane, keď sa teraz povie znárodnenie, ako vám to znie, ako kovanému pravičiarovi?

Jednoducho. Pozor, ak sa bavíme o znárodnení Slovenských elektrární..

Slovenskej elektriny..

Áno, elektriny, ale bavme sa aj o Slovenských elektrárňach. Ja nie som za to, aby parlament prijal nejaký zákon o vyvlastnení elektrární. Slovensko má v Slovenských elektrárňach pomerne vysoký podiel. Slovenské elektrárne nás zároveň žiadajú o peniaze na dostavbu Mochoviec 4. V poriadku, ak chcete pár stoviek miliónov, tak ak vám ich Slovenská republika dá, ale potom chceme z tretinového podielu väčšinový a na rozdiel od minulosti chceme mať manažérsku kontrolu. Nech sa páči. Podobne ako česká vláda kontroluje ČEZ, chorvátska vláda, ktoré ovláda svoj energetický podnik, francúzska vláda, ktorá teraz vykupuje podiely v EDF. Áno, urobme to. Toto nepovažujem za znárodnenie. Kapitalizujete svoj vplyv. Jednoducho, keď chcú peniaze, tak nám musia dať vplyv.

Mali sme takú ponuku v minulosti. Strana Smer ju vtedy nevyužila a k tretinovému podielu Slovenských elektrárni sa dostala spoločnosť EPH. Čo sa týka plánu B, tam sa hovorí o znárodnení tej vyrobenej elektriny. Tej, ktorá je už predaná. To sa vám ako počúva?

Počúva sa mi to veľmi dobre. Viete, ja som najskôr počul elektrárne hovoriť, že oni majú už na roky 2023 a 2024 elektrinu predanú. Potom sa ukázalo, že na rok 2024 ešte nemajú. Zaujímalo by ma teda, čo majú predané na rok 2023 a ešte by som sa opýtal na obchodné zmluvy, či nie sú na spriaznené osoby EPH a či takto EPH „neodžubáva“ štát, že to predá nejakej spriaznenej firme za 80 eur a tá spriaznená firma to potom predáva naspäť na Slovensko alebo do Nemecka za 500 eur. To by ma veľmi zaujímalo. Chcel by som sa pozrieť, akú pokutu majú v zmluvách, keby predanú elektrinu nedodajú. Možnože tá pokuta je nižšia, ako súčasná cena na trhu, za ktorú ju musíme na Slovensku nakupovať.

Myslím, že to vyrátali na 10 miliárd.

Súčasnému manažmentu Slovenských elektrární veľmi neverím. Ale hovorím vám otvorene moje názory, mám plnú dôveru k pánovi ministrovi hospodárstva Karelovi Hirmanovi a pánovi štátnemu tajomníkovi ministerstva financií Marcelovi Klimekovi, ktorí rokujú o týchto komoditách, o cenách energií, informujú nás veľmi pravidelne na vládach. Mám z toho zatiaľ dobrý dojem, postupujú veľmi kompetentne. Vždy ale keď vedieme na vláde diskusiu, či postupovať tvrdšie alebo mäkšie, ja som skôr v tomto jastrab.

Marcel Klimek Čítajte viac Štátny tajomník Klimek: Domácnosti vďaka dohode so Slovenskými elektrárňami ušetria nie 250, ale 2000 eur za rok

© Autorské práva vyhradené

26 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodky #zdražovanie #Milan Krajniak
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy