Dôchodcovia prišli za Borisom Kollárom. Chcú vyššie penzie a aby sa spoločnosť uvedomila

Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) odovzdala v utorok predsedovi Národnej rady (NR) SR Borisovi Kollárovi (Sme rodina) petíciu s názvom "Aj seniori chcú dôstojne žiť". Požiadavky zahŕňajú mimoriadnu valorizáciu dôchodkov o 8 % do konca tohto roka, rozmrazenie minimálnych starobných dôchodkov či výplatu 14. dôchodku v novembri.

13.09.2022 16:29
Michal Kotian, predseda Jednoty dôchodcov... Foto:
Michal Kotian, predseda Jednoty dôchodcov Slovenska
debata

Seniori okrem iného žiadajú aj schválenie 13. dôchodku vo výške mesačného dôchodku namiesto vianočného príspevku, zvýšenie štátneho príspevku na rehabilitačno-liečebné pobyty z 50 na 100 eur a nulové doplatky na lieky pre každého seniora, na všetky lieky, nie len na najlacnejšie generiká.

matovič Čítajte viac Zemetrasenie v Matovičovom rodinnom balíku, krúžkovné od januára 2023 nebude. Dostanú rodiny na dieťa 200 eur?

„Nám išlo hlavne o to, aby si spoločnosť uvedomila, že zatiaľ nám ako dôchodcom nedali žiadnu nejakú kompenzáciu toho, že máme zvýšené životné náklady a hlavne tým, ktorí sú nízkopríjmoví, ktorí majú najnižšie dôchodky, ktorí žijú pod hranicou životného minima a tak ďalej, práve týmto je treba pomôcť,“ priblížil pre TASR po stretnutí s Kollárom predseda JDS Michal Kotian.

Dôchodcovia odovzdali petíciu s viac ako 180.000 podpismi. Kollár podľa predsedu JDS ocenil vyzbieranie takého počtu podpisov za krátky čas. Na stretnutie podľa Kotiana prišiel aj minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). „Hovoril o konkrétnych krokoch, čo by sa dalo k tomu urobiť do konca roka, aby dôchodcovia ako tak mohli solídne prežiť,“ skonštatoval Kotian.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #penzie #Boris Kollár #Jednota dôchodcov na Slovensku