Ako ukazuje nasledujúci graf, niektoré položky sú na Slovensku drahšie ako je priemer európskej dvadsaťsedmičky.

Graf ukazuje relatívne cenové ukazovatele vybraných položiek na Slovensku voči priemeru európskej dvadsaťsedmičky za rok 2021. Položky zobrazené červenou sú drahšie ako je priemer v 27 krajinách EÚ. Patria sem napríklad oleje a tuky, nealkoholické nápoje, oblasť komunikácií či mlieko, syry a vajcia.
Celková porovnateľná cenová úroveň je na Slovensku na úrovni 90 percent. V roku 2017 bola na úrovni iba 71 percentách.
Položky ako domáce spotrebiče, oblečenie a obuv rovnako ako náklady na bývanie, energie, vodu, plyn a ostatné palivá už dobiehajú priemer. Napríklad v roku 2015 náklady na bývanie, elektrinu, plyn a ostatné palivá tvorili iba 52 percent cenovej úrovne priemeru 27 krajín EÚ.
Ceny rastú najmä preto, že sme na otvorenom trhu, kde sme vystavení medzinárodnému prostrediu a veľa vecí dovážame. Tendencia vyrovnávať ceny je tu rýchlejšia ako tendencia vyrovnávať výšku platov, hovorí vedúci štrukturálnych analýz Národnej banky Slovenska Branislav Reľovský, s ktorým sa zhováral denník Pravda a rozhovor bude publikovaný už onedlho na webe pravda.sk.

Sami si môžete porovnať cenové hladiny v jednotlivých ukazovateľoch na stránke Eurostatu.
Aby sme nedobiehali priemer Únie iba v cenách, ale aj platoch, treba pridať v produktivite práce. Tú zvýši prílev vyspelých technológií, ale aj vzdelaná pracovná sila – to zase súvisí so vzdelávacím procesom.