Jednota dôchodcov požaduje rozmrazenie minimálnych dôchodkov

Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) požaduje, aby na septembrovú schôdzu Národnej rady (NR) SR bola okrem mimoriadnej valorizácie vo výške 8 % a 14. dôchodkov vyplácaných pred Vianocami predložená aj zmena zákona na rozmrazenie minimálnych dôchodkov a ich mimoriadna valorizácia o 8 %. Ich výška je momentálne zmrazená do roku 2030.

22.07.2022 16:37
penzia, dôchodok, dôchodca, penzista Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

„Minimálne dôchodky sa týkajú aktuálne viac ako 140.000 seniorov, poberateľov starobných dôchodkov, čo je skoro 13 % všetkých starobných dôchodcov. Veríme, že vláda nenechá túto povestnú "nešťastnú trinástku“ v rukách seniorov s najnižšími príjmami," uviedla v stanovisku podpredsedníčka JDS Valéria Pokorná.

Pripomenula, že ich poberatelia sú zväčša ženy, ktoré splnili podmienku odpracovaných 30 rokov, ale nemali dostatočný príjem, zväčša kvôli výchove detí a rodine. „Ak chce štát podporovať rodiny, mal by urobiť niečo aj pre týchto seniorov. Najnižšia výška minimálneho dôchodku je 334,30 eur mesačne, čo je 90 eur pod hranicou chudoby, ktorú vykazuje Slovensko,“ vyčíslila Pokorná.

dom, nehnutelnosti, rodina, reality Čítajte viac Ceny energií na rok 2023: Domácnosti môžu pocítiť zdražovanie v rozmedzí od 121 do 244 eur za mesiac

Poukázala na aktuálne zdražovanie, ktoré sa už približuje k 14 %, pričom najmä ceny potravín vzrástli ešte viac. „Týchto 13 % seniorov, poberateľov minimálnych dôchodkov, nebude mať toto zdražovanie nijak vykompenzované,“ upozornila podpredsedníčka JDS. Očakáva, že súvisiace rokovania s ministrom práce o príprave zákonov na septembrovú schôdzu NR SR sa uskutočnia v priebehu augusta.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #starobný dôchodok #Jednota dôchodcov