Novela podľa nej významne zasahuje do súčasného mechanizmu ukladania pokút, ktorý je nastavený tak, aby zohľadňoval požiadavky práva Európskej únie. „Neželaným efektom takejto právnej úpravy môže byť opakované porušovanie zákona bez náležitého postihu, čo môže viesť k obmedzeniu hospodárskej súťaže, ako aj zníženiu transparentnosti a hospodárnosti vynakladania verejných zdrojov. To môže mať negatívny vplyv na celý systém verejného obstarávania,“ uviedla prezidentka.
Čítajte viac 25-tisíc nájomných bytov za rok, 200 eur za dvojizbový byt. Kollár sľuboval lacné bývanie, aká bude realita?Zároveň sa takýmito zmenami do budúcna podľa prezidentky odstraňujú následky opakujúceho sa porušenia zákona odpustením pokút verejným obstarávateľom alebo obstarávateľom, ktorí postupovali pri obstarávaní nájomných bytov v rozpore so zákonom a v rozpore s dlhoročnou metodickou a rozhodovacou praxou Úradu pre verejné obstarávanie a Najvyššieho kontrolného úradu. Prezidentka pripomína, že v niektorých prípadoch to už potvrdili aj súdy. „Zákon nemožno obchádzať tým, že sa uzatvorí zmluva o budúcej zmluve na kúpu bytového domu, ktorý v čase uzatvorenia zmluvy ešte neexistuje,“ upozornila.
Čítajte viac Hlina sa opäť pripomenul. Kollárovi vylepil pred bilbord reakciu na nájomné bytyDruhá výhrada prezidentky sa týka zákazu retroaktivity právnych noriem. V schválenej novele je totiž uvedené, že právna úprava by mala nadobudnúť účinnosť 15. júna 2022. Zákon bol pritom v parlamente schválený až 22. júna 2022. „Nedomnievam sa, že retroaktivita bola v tomto prípade zámerom zákonodarcu, skôr vyplynula z jeho nedôslednosti. Myslím si, že v záujme predchádzania čo i len teoretickým pochybnostiam o tom, kedy zákon skutočne nadobudol účinnosť, nie je vhodné, aby sa v zbierke zákonov publikoval predpis, v ktorom formálne uvedená účinnosť o mesiac predchádza dňu platnosti,“ konštatovala Čaputová.
Čítajte viac 30 rád, ako ušetriť peniaze. Inflácia láme rekordy, rast cien tu s nami bude dlho (+ zoznam)SaS: Upozorňovali sme na to
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) opakovane upozorňovala na to, že novela zákona o verejnom obstarávaní opozičného poslanca Jozefa Šimka je nebezpečná, reagujú sulíkovci. „Aj z toho dôvodu SaS víta rozhodnutie prezidentky vrátiť zákon naspäť do parlamentu. Už teraz poslanecký klub SaS deklaruje, že jej veto prelamovať nebude,“ reaguje SaS.
„Novela Jozefa Šimka, ktorá odmeňuje korupciu a porušovanie zákona, je obrovský morálny hazard. Zákon odpúšťal tým, ktorí pripravili podmienky výberového konanie na mieru konkrétnemu developerovi. Hoci boli obstarávatelia opakovane upozornení na porušovanie zákona, svoje konanie nezmenili. Úplne absurdné je aj to, že zákon odpúšťa len ešte neuhradené pokuty. Tie pokuty, ktoré už mestá uhradili, neodpúšťa,“ uviedol poslanec NR SR za SaS Peter Cmorej s tým, že novela bola ešte aj retroaktívna.
Pri prijímaní zákona z dielne exkotlebovca Šimka prišlo podľa SaS k jednoznačnému porušeniu koaličnej zmluvy zo strany Sme rodina, ktorá hlasovala za, a tiež aj zo strany poslancov OĽaNO, ktorí koordinovane vyťahovali kartičky, znížili tak kvórum a zákon vďaka tomu prešiel. „Takúto spoluprácu s poslancami, ktorí sa dostali do parlamentu na kandidátke ĽSNS, ostro odsudzujeme. Verejnosť však opäť dostane možnosť vidieť, či koalícia OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí znova prelomí veto prezidentky za pomoci fašistov. Samotná novela sa navyše týka aj poslankyne Moniky Kaveckej z OĽANO. Hoci sme sľúbili, že ‚éra našich ľudí‘ sa skončila, opak je v tomto prípade pravdou. To je pre nás neprijateľné rovnako, ako bolo neprijateľné nevydať Roberta Fica pred spravodlivý súd,“ uzavrel Peter Cmorej.