Pokračovanie článku: Nemci udreli proti drahote na čerpačkách, tankujú za skoro rovnaké ceny ako Slováci. Čo je za tým?

Ako Nemci ušetrili?

Z údajov Českej asociácie petrolejárskeho priemyslu a obchodu je vidieť, že ceny na nemeckých čerpacích staniciach klesli a nemeckí vodiči tak tankujú za porovnateľné ceny ako na Slovensku. Nemecko totiž pristúpilo v dôsledku vysokých cien pohonných hmôt k razantnému kroku. Dočasne znížilo spotrebnú daň na pohonné hmoty o 30 centov. Trojmesačné zníženie daní v Nemecku malo znížiť ceny na čerpacích staniciach, čo nemeckého daňového poplatníka bude stáť odhadom tri miliardy eur, upozorňuje portál Deutche Welle.

Za mesiac tak ceny benzínu v Nemecku klesli o 27 centov, čo je v prepočte na 50-litrovú nádrž úspora 14 eur. Analytici z Dáta bez pátosu na sociálnej sieti upozornili, že rozdiel medzi cenami benzínu v Nemecku a na Slovensku sa z 37 centov koncom mája znížil na 1,5 centa v súčasnosti. „Ľahko sa tak môže stať, že benzín v Nemecku bude na začiatku prázdnin priemerne lacnejší ako na Slovensku,“ napísali na sociálnej sieti.

Z dát je tiež pekne vidieť, ako sa rozišli ceny pre Rakúšanov a Nemcov. Nemeckí vodiči tankovali koncom mája o 40 centov drahší benzín. O mesiac neskôr, teda po znížení spotrebnej dane v Nemecku, sa situácia otočila. V Rakúsku vodiči tankujú drahší benzín o zhruba 20 centov. Rozdiel je tak spolu za mesiac až 60 centov v prospech Nemecka.

© Autorské práva vyhradené

49 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Česko #Nemecko #benzín #nafta #pohonné hmoty #spotrebná daň