Firmy kvôli vysokej inflácii zamestnancom prepisujú výplatné pásky. Prieskum ukázal, koľko ich tak už urobilo

Rast cien vstupov v dôsledku inflácie zaznamenalo 95% firiem na Slovensku. V platoch ju svojim zamestnanom zatiaľ plošne kompenzovala štvrtina podnikov.

13.06.2022 14:40
hľadanie zamestnania, absolventi, prax, práca a... Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Až 95% oslovených podnikateľov a podnikateliek na Slovensku v uplynulých 12 mesiacoch zaznamenali nárast cien vstupov potrebných na ich podnikanie. Potvrdil to aj reprezentatívny prieskum ČSOB na vzorke 300 podnikov a firiem rôznej veľkosti, ktorý pripravila v spolupráci s prieskumnou agentúrou Datank. V ňom najčastejšie skloňovali rast cien energií (80%), služieb (67%) a surovín (66%).

muži, práca, rozhovor, kolegovia, spolupráca Čítajte viac Štatistici ukázali, ako rastú platy Slovákom. Inflácia z nich výrazne odkrojila (+ grafy)

„Keď sme sa pýtali konkrétne na dopady vyšších cien energií, dve pätiny opýtaných spoločností uviedli, že ich ovplyvňujú celkom alebo veľmi výrazne, ďalšiu tretinu stredne výrazne. Najčastejšie ide pritom o stredné a väčšie spoločnosti. Spomedzi odvetví vyššie ceny energií najviac ovplyvnili poľnohospodárstvo, ubytovanie a stravovanie, dopravu, veľkoobchod a maloobchod a priemysel,“ uvádza v tejto súvislosti Dáša Polláková, manažérka oddelenia pre živnostníkov a malé podniky ČSOB.

Popri rastúcich cenách vstupov je aktuálna aj otázka vyšších nákladov na mzdy v dôsledku inflácie. Štvrtina opýtaných firiem uviedla, že v dôsledku vysokej inflácie už pristúpila k plošnému zvyšovaniu miezd v rôznej výške. Zhruba 9% opýtaných zvyšovalo mzdy vybraným zamestnancom a ďalších 23% zvyšovanie plánuje. Naopak, zvyšovanie miezd v reakcii na infláciu nerealizovalo a ani neplánuje 41% oslovených podnikateľov a podnikateliek.

„Ak zamestnávatelia mzdy upravovať neplánujú, väčšinu ide o tie najmenšie spoločnosti. Z pohľadu odvetví ide najmä o podnikateľov v oblasti maloobchodu a veľkoobchodu, spolu s autoservismi, spomedzi ktorých 57% úpravu miezd neplánuje. A tiež zamestnávateľov v oblasti administratívy a servisných služieb (46%). Naopak, najviac firiem, ktoré pristúpili plošnému zvyšovaniu, je v sektore poľnohospodárstva, lesníctva a rybárstva (50%), a v spracovateľskom priemysle a strojárstve (44%),“ uzatvára Dáša Polláková.

2 debata chyba