Prezidentka by mala vetovať balíček pomoci rodinám, hovorí Cigániková

Poslankyňa Jana Cigániková vidí problém najmä v spôsobe presadenia opatrení v Národnej rade SR.

29.05.2022 15:14
Jana Bittó Cigániková Foto:
Jana Bittó Cigániková (SaS)
debata

Prezidentka Zuzana Čaputová by mala podľa poslankyne Jany Ciganíkovej (SaS) vetovať balíček opatrení, ktoré majú pomôcť rodinám. Uviedla to v relácií Na telo v televízií Markíza. Cigániková vidí problém najmä v spôsobe presadenia opatrení v Národnej rade SR. Zákon schválil parlament v utorok v skrátenom legislatívnom konaní. „Nemohli sa na to pozrieť iní ľudia ako Igor Matovič, naozajstní odborníci,“ povedala Cigániková.

Igor Matovič Čítajte viac Hrozba štrajku, miliarda v lufte a hrubosť vládnutia. Na Matovičov balíček sa valí vlna kritiky

Čaká sa na rozhodnutie prezidentky

Koalícia nemá informácie o tom, že by prezidentka SR Zuzana Čaputová nemala podpísať rodinný balíček z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), ktorý tento týždeň prešiel parlamentom. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V Politike sa na tom zhodli poslanci Národnej rady SR Marek Šefčík (OĽANO) a Radovan Kazda (SaS).

Šefčík verí, že prezidentka je prorodinná a zákon podpíše. Poslanec mimoparlamentného Hlasu-SD Ján Ferenčák povedal, že strana nechá rozhodnutie na prezidentke. Rovnako tak urobí aj Smer-SD, potvrdil to jeho podpredseda Erik Kaliňák.

Ľudia podľa slov Ferenčáka čakajú na pomoc a tá neprichádza, poukázal na narastajúcu infláciu, ale aj na najdrahšiu naftu v krajinách V4. „Balíček nepomohol seniorom, pracujúcim, ktorí nemajú deti, ani chudobným. Pomohol bohatým ľuďom,“ uviedol. Podľa Šefčíka však ide o pomoc pre rodiny. Kazda sa vyjadril, prečo s týmto balíčkom SaS nesúhlasila. Poukázal napríklad na to, že tento návrh nepomáha adresne. Kaliňák poznamenal, že všetky okolité krajiny riešia ceny energií či ceny benzínu a nikto nerieši „krúžkovné“. Zníženie spotrebných daní na benzín by podporili poslanci Hlasu-SD aj Smeru-SD.

Diskutujúci sa dotkli aj témy zvyšovania platov učiteľov. Šefčík verí, že sa so Sas aj s ministrom financií na zvyšovaní platov dohodnú. „Krúžkovné“ označil Kazda za opatrenie, ktoré „nie je absolútne pripravené“. Podľa neho to nie je žiadna priorita, ako dôvod uviedol nízke platy pedagógov. Namiesto toho sa mali radšej zvýšiť platy učiteľov a zdravotníkom, tvrdí poslanec SaS.

Koalícia podľa Kazdu funguje aj ďalej. „SaS sa jednoznačne cíti ako súčasť koalície,“ vyhlásil. OĽANO podľa slov Ševčíka cíti, že SaS je súčasťou koalície. Podpredseda Smeru-SD poukázal na to, že táto vláda je prekonaná a nemá dôveru. Smer-SD podľa Kaliňáka pracuje s ústavnými právnikmi na koncepte petície za referendum, ktoré by sa malo týkať aj predčasných volieb. Predstaviť ho plánujú budúci týždeň. Cieľom je, aby sa referendum uskutočnilo počas jesenných volieb. Ferenčák dodal, že koalícia sa už mesiace háda namiesto toho, aby prijala účinné opatrenia pre ľudí. Dvojica diskutujúcich z koalície sa zhodla na tom, že vláde sa darí v reformách a prijímajú sa aj dôležité zákony.

Čo je v hre

Suma prídavku na dieťa sa od júla tohto roka zvýši zo súčasných 25,88 eura na 30 eur a od začiatku budúceho roka na 40 eur.

Stúpne aj daňový bonus na nezaopatrené deti. Od júla suma daňového bonusu na dieťa do 15 rokov vzrastie na 70 eur a od začiatku budúceho roka na 100 eur. Na nezaopatrené dieťa vo veku nad 15 rokov sa daňový bonus od júla tohto roka zvýši na 40 eur a od začiatku budúceho roka na 50 eur.

debata chyba
Viac na túto tému: #pomoc #koalícia