Pokračovanie článku: Matovič s Krajniakom oznámili, kto dostane peniaze pre zdražovanie: Budú to 100-eurové poukážky a prídavky na deti

Penzisti: budeme protestovať

Socioekonomický analytik a odborár z hnutia Pracujúca chudoba Ján Košč upozorňuje, že jednorazová pomoc vo forme rodinných prídavkov je veľmi nízka a nič nerieši. „Suma 260 miliónov na tento rok je kvapka v mori, ktorá sociálny požiar trochu pridusí, ale systémovo nevyrieši,“ tvrdí pre Pravdu. Problém vidí aj v daňovom bonuse, na ktorý nebudú mať nárok tí, čo by to najviac potrebovali. Čiže nízkopríjmové skupiny, ktoré platia nízke alebo žiadne dane. Teda takzvaná pracujúca chudoba, ktorá pracuje na skrátené úväzky a za nízke mzdy, vysvetľuje. Zásadnou chybou je podľa Košča aj to, že z pomoci sú vynechaní dôchodcovia. Hlavne poukazuje na tých 30 percent dôchodcov, ktorí majú príjem pod hranicou chudoby.

Podľa Viliama Páleníka z Ekonomického ústavu SAV môžeme hovoriť o primeranej pomoci. Upozorňuje však, že cez sociálne sito môžu prepadnúť skupiny, ktoré dostanú jednorazovú, ale už nie trvalú pomoc. Podľa neho ide napríklad o poberateľov dávok v hmotnej núdzi, kde by sa mala zmeniť výška životného minima, od ktorej sa odvíjajú.

Pomoc sa nepáči ani Jednote dôchodcov Slovenska. Vláde preto odkazuje: nesúhlasíme a budeme bojovať. „Je to pre nás katastrofa. Úplne sme vynechaní z tej pomoci,“ reagovala Valéria Pokorná, ktorá je poverená predsedníčka Jednoty dôchodcov Slovenska. Problém vidí v tom, že pomoc dostane len istá skupina, ktorá nemá nárok na dôchodok. Na Slovensku je pritom 1,1 milióna poberateľov starobných dôchodkov a navrhované opatrenia budú len pre 102-tisíc z nich.

„Budeme pokračovať v protestoch. Rozmýšľame nad tým, že keď podpora dôchodcov nebude mať výsledok, tak pôjdeme protestovať do každého okresu,“ povedala pre Pravdu Pokorná. Práve vo štvrtok sa konal v Košiciach prvý zo série protestov organizovaný odborármi a dôchodcami, ktorí žiadajú kompenzácie za vyšší rast cien. Vláda im sľúbila vyplatiť 13. dôchodok v prvom polroku. „Nie je to nič navyše, je to len to, čo majú dôchodcovia dostať v novembri,“ dodáva Pokorná. Preto chceli tri percentá navyše od najbližšieho mesiaca. Vláda im odkázala, že rast penzií zvýši klasická valorizácia penzií, ale až od nového roka. A to v priemere o 40 eur za mesiac.

© Autorské práva vyhradené

128 debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #Eduard Heger
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy