Prezidentka Čaputová: Plošné vyplácanie jednorazových príspevkov by mohlo naštartovať inflačnú špirálu

Lepším nástrojom by bol podľa nej príspevok na bývanie ako opakovaná adresná dávka, ktorá by pomohla s rastom cien bývania práve pre najviac zraniteľné skupiny.

19.04.2022 16:44
Zuzana Čaputová Foto: ,
Prezidentka Zuzana Čaputová
debata (11)

Neadresné opatrenia proti zdražovaniu, ako je znižovanie dane z pridanej hodnoty (DPH) alebo plošné vyplácanie jednorazových príspevkov, by mohli naštartovať inflačnú špirálu. Na sociálnej sieti na to upozornila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Lepším nástrojom by bol podľa nej príspevok na bývanie ako opakovaná adresná dávka, ktorá by pomohla s rastom cien bývania práve pre najviac zraniteľné skupiny.

Hlava štátu upozornila na to, že podľa analytikov bude rast cien pokračovať, pričom najviac ukrojí z rozpočtov nízkopríjmových domácností. „Je preto najvyšší čas, aby svoje riešenie vláda predstavila," uviedla Čaputová.

Robert Fico Čítajte viac Smer navrhuje vyplatenie 1500 eur na domácnosť. Zdaniť chce monopoly a banky

Na dvojcifernú medziročnú infláciu 10,4 % z marca podľa prezidentky upozornil Inštitút finančnej politiky Ministerstva financií SR pred piatimi dňami. Situácia, ktorá tu bola pred vojnou, v dôsledku pandémie a rastu cien energií sa po ruskej invázii na Ukrajinu ešte zhoršila. Takýto rast spotrebiteľských cien zaznamenáva Slovensko prvýkrát po 22 rokoch. Najviac rástli ceny energií, bývania a potravín.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #inflácia #Zuzana Čaputová