Pri reforme daní a odvodov treba zjednodušiť systém a zamerať sa viac na enviro dane, tvrdí šéf analytikov na rezorte financií

Téma zelenej ekonomiky je podľa Valachyho ešte len v plienkach.

31.03.2022 11:13
Juraj Valachy Foto: ,
debata

Cieľom súčasnej vlády je zlepšenie stavu verejných financií. Ich dlhodobá udržateľnosť je jedna z najhorších. Ako však povedal riaditeľ Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií Juraj Valachy, nie je to vina súčasnej vlády, no taký je aktuálny stav. Jedným z impulzov na zmenu je podľa neho implementovanie výdavkových limitov do praxe. Na tomto sa zhodujú všetci odborníci a aj ekonómovia. V tejto oblasti je podľa Valachyho ešte veľa práce v rámci technických detailov, no pustili sa do toho a chcú ich presadiť.

Veľká reforma prostredníctvom ústavného zákona ešte nenabrala reálne kontúry. „Je prijatý zákon, ktorý je platný, to je dôležité,“ skonštatoval Valachy. Neplatí podľa neho, že ak niečo nie je ústavné, nie je to dôležité. Je to zákon, ktorý treba dodržiavať. Možno z reputačného pohľadu by to mohol byť podľa neho ústavný zákon, pretože ďalší pilier v podobne dlhovej brzdy stále chýba.

Peter Kažimír Čítajte viac Prídu dva roky, aké si Slovensko nepamätá. Ostal už len zlý a ešte horší scenár, predpovedá Kažimír

V rámci reformy daní a odvodov je potrebné podľa Valachyho zjednodušiť systém a zamerať sa viac na enviro dane. „Zelená ekonomika je veľká téma a chceme sa tomu venovať,“ skonštatoval na štvrtkovej online diskusii Valachy. Zelená ekonomika si podľa neho prešla od počiatočných nadšeneckých fáz, kedy sa deklarovalo, aby ľudia napríklad recyklovali a menej jazdili autami, do veľkých plánov a cieľov, ktoré naberajú širší rozmer. No táto téma, téma zelenej ekonomiky, je podľa Valachyho ešte len v plienkach.

Za dôležité Valachy považuje aj to, aby si Slovensko udržalo svoje ratingové hodnotenie. Ak má totiž krajina zlé hospodárenie, môže maž zlé hodnotenie aj firma. Je podľa Valachyho dôležité to, v akom štáte firma podniká. IFP sa podľa jeho slov bude snažiť, aby Slovensko zbytočne neprišlo o rating, lebo by to mohlo viac skomplikovať život firmám a aj ľudom, lebo by mohli napríklad platiť viac na hypotékach.

„Chceli by sme zaviesť aj to, že identifikujeme problém v ekonomike skôr ako bude v dátach,“ uviedol Valachy. Za hlavné výzvy IFP považuje udržanie apolitickosti, vysokej odbornosti a záujmu o prácu na IFP. Naplnenie tejto vízie je podmienené dostupnosťou financií na niektoré projekty, ochotou iných inštitúcií spolupracovať a hlavne veľkou podporou samotného vedenia.

debata chyba
Viac na túto tému: #IFP #zelené dane #dane a odvody