Najviac to pocítia najslabší
Budúci rok budú hnacím motorom vysokej inflácie hlavne drahé energie a potraviny. Práve tieto dve položky tvoria významnú časť spotrebného koša domácností. Ak sa bližšie pozrieme na celkovú štruktúru ich výdavkov, tak zistíme, že potraviny a nealko tvoria vyše 20 percent a výdavky na bývanie, kde sú aj účty za energie, tvoria skoro 27 percent. Na tieto dve položky dávajú domácnosti v súčasnosti najviac peňazí a v budúcom roku odkroja z celkových výdavkov ešte výraznejšiu časť.
Dopad to bude mať predovšetkým na tie domácnosti, ktoré sú už dnes najviac ohrozené rizikom chudoby. Sú to predovšetkým domácnosti s tromi a viac deťmi, osamelí rodičia s maloletými deťmi či jednotlivci starší ako 65 rokov. Najmenej sú ohrozené domácnosti, ktoré tvoria dve dospelé osoby. Z údajov Eurostatu vyplýva, že rizikom chudoby na Slovensku je ohrozených približne 615-tisíc osôb, čo je 11,4 percenta populácie.
V období prudkého zdražovania je práve adresná pomoc ten správny spôsob, ako pomôcť tým najzraniteľnejším. Zhodujú sa na tom viacerí ekonómovia. Vláde odkazujú, že pomoc má byť smerovaná na vybrané skupiny, nie robená plošne pre všetkých.
Dôchodcovia sú tiež ohrozenou skupinou, ktorá veľmi citlivo vníma zvyšovanie cien energií a potravín. „Staroba so sebou nesie aj zvýšené výdavky na zdravotnú starostlivosť a životné náklady sa nedajú nijako obkorčuľovať,“ hovorí Milan Kuruc zo združenia Pracujúca chudoba. Podľa neho na dôchodcov a iné ohrozené skupiny sa veľmi ľahko zabúda, lebo ich nie je tak počuť. „Môžeme zvyšovať dôchodky, znižovať DPH, dotovať viac zdravotnú starostlivosť a ceny za energie pre ohrozené skupiny,“ vymenúva opatrenia Kuruc. Odborár Ján Košč hovorí, že vláda by si mohla brať príklad zo zahraničia. Napríklad Rakúsko pristúpilo k pomoci najzraniteľnejším skupinám svojich obyvateľov, od seniorov až po rodiny, jednorazovým príspevkom vo výške 300 eur.
Vláda špeciálnu pomoc pre dôchodcov zatiaľ nechystá. Chce im len vyplatenie 13. dôchodku presunúť na skorší termín, aby mohli lepšie zvládnuť obdobie zdražovania. Od budúceho roka by totiž už mali dostať vyšší dôchodok o dôchodcovskú infláciu. Určitá forma pomoci prišla aj pri potravinách. Obchodné reťazce si nemajú zvyšovať marže na vybraných 13 základných potravinách. V neposlednom rade sú to ceny energií, kde vláda zastropovala ceny elektriny pre domácnosti až do roku 2024. Pod regulátora môžu spadať aj zariadenia sociálnych služieb či domovy dôchodcov a naposledy sa vláda zamerala aj na bytové kotolne, ktoré dostanú regulované ceny.