Kde sa ceny benzínu a nafty zastavia? Analytici opisujú možné scenáre vývoja

Odborníci sa zhodujú, že na trhoch panuje neistota. Nikto nevie povedať, kedy skončí vojna, a ako sa budú vyvíjať ceny ropy. Nie je vylúčený ani scenár, že liter benzínu prekročí už čoskoro 1,7 eura, pri veľmi nepriaznivom vývoji sa možno dostane aj cez 1,8 eura.

10.03.2022 16:41
tankovanie benzin nafta rajka Foto:
Tankovanie v maďarskej Rajke
debata (9)

V ankete denníka Pravda sme odborníkom položili otázku, aký vývoj očakávajú v súvislosti s cenami pohonných hmôt.

František Burda, analytik FinGO.sk

Veľa bude záležať od toho, kedy sa upokojí situácia na trhoch, potom môže ropa klesnúť znova k 100 dolárom za barel. Taktiež môže nastať pokles dopytu po palivách z dôvodu vyššej ceny a odrazu bude na trhu ropy prebytok ako to bolo pár mesiacov dozadu.

Jana Glasová, analytička 365.bank

Aktuálne sa ceny 95 – oktánového benzínu už pohybujú na úrovni okolo 1,60 eur za liter, pričom takto vysoké ceny sme tu mali naposledy v septembri 2012, teda pred takmer 10 rokmi. Nakoľko ceny ropy na globálnom trhu tak prudko rastú, predpokladáme, že aj ceny na našich pumpách budú v ďalších týždňoch výrazne rásť a nevylučujeme ani dosiahnutie úrovne 1,80 Eur za liter 95 – oktánového benzínu. To by znamenalo, že za benzín budeme platiť rekordné ceny, aké sme tu ešte nemali.

nemecko, rusko, nord stream allseas baltické more plynovod Čítajte viac Život bez plynu a ropy z Ruska? Krajniak chce ľuďom znižovať dane

Martin Vlachynský, analytik INESS

Na trhu panuje obrovská neistota, každý výrok politika môže cenu poslať hore, alebo dole. Napríklad vo štvrtok sme videli prepad ceny ropy zo 130 na 115 dolárov. Krátkodobo môže vystreliť aj oveľa vyššie, hlavne ak by nakoniec prišlo k fyzickému zastaveniu dodávok. Napätie ohľadom ruskej invázie určite tak skoro nepoľaví, aj keby sa ruskí vojaci rovno zajtra stiahli. Na druhej strane, cena ropy je citlivá na ekonomickú situáciu a ak sa svet dostane do globálnej recesie, bude to ceny tlačiť smerom dole.

Tankovanie v maďarskej Rajke
Tankovanie v maďarskej Rajke
+3Tankovanie na Slovensku sa za posledný mesiac...

Stanislav Pánis, analytik J&T banka

Predpokladáme, že ceny benzínu pôjdu nad 1 euro 70 centov a nafty nad 1 euro 60 centov vzhľadom na vývoj cien ropy brent a oslabovania sa eura, za čím stojí konflikt na Ukrajine a znižovanie nákupov ruskej ropy západnými obchodníkmi.

VIDEO: V susednom Maďarsku vláda zastropovala cenu paliva. Za výhodnou cenou cestujú aj Slováci
Video

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #benzín #pohonné hmoty #vojna na Ukrajine