Infláciu medziročne najvýraznejšie podporil rast cien potravín o 8,1 percenta, čo je najvyššia hodnota od septembra 2008. Ak si to rozmeníme na drobné a bližšie sa pozrieme na štatistické údaje, tak rapídne išli hore ceny olejov a tukov, ktoré zdraželi až o štvrtinu. O 15 percent medziročne zdražela aj zelenina a o skoro desatinu si musíme priplatiť aj za mliečne výrobky.
Smerom hore zamierila aj cena chleba, ovocia či rýb. Potraviny a nealkoholické nápoje sú druhou najvýznamnejšou položkou vo výdavkoch slovenských domácností.
Medziročne išla hore aj položka bývanie a energie. Na vysoké ceny energií sú Slováci obzvlášť citliví, keďže tvoria najvyšší podiel výdavkov domácností. Na energie dávame v prepočte na hlavu 878 eur ročne, čo je viac ako priemer v európskej dvadsaťsedmičke, ktorý bol vlani 651 eur. Za január sa zvýšili ceny za bývanie a energie medziročne o 12,6 percenta, čo bolo spôsobené predovšetkým zvýšením regulovaných cien energií. Plyn išiel za rok hore o skoro 20 percent a elektrina o takmer 12 percent. Vysoký nárast je spôsobený aj tým, že pred rokom ceny energií klesli.
Štatistici upozorňujú, že rast zaznamenali aj ďalšie tovary a služby naprieč spotrebným košom, ktoré jednotlivo síce tvoria menej významné položky z hľadiska váhy vo výdavkoch slovenských domácností, ale v súhrne nie sú zanedbateľné.
Čítajte viac Rožky, múka, ovocie či strukoviny. Nižšia DPH by priniesla úľavu peňaženkám iba pri vybraných potravináchVysokú hodnotu inflácie ovplyvňovali aj ceny palív v osobnej doprave, ktoré boli medziročne vyššie o 23,2 percenta. Výrazne zdraželi napríklad služby na údržbu a opravu obydlia, ktoré medziročne poskočili o 16,7 percenta. Priplatíme si aj za kaderníka či holiča, kde cena stúpla o 7,8 percenta. Za svoj zlozvyk si priplatia aj fajčiari. Len v januári stúpli ceny tabaku medziročne o 15,2 percenta. Ceny za škatuľku cigariet sa zvýšili aj začiatkom februára, čo sa premietne do rastu cien za tento mesiac.