Mesto ukázalo, ako prerobí salón v Sade Janka Kráľa. Červené svetlá nahradí bistro

Zanedbaný objekt v Sade Janka Kráľa sa premení na gastroprevádzku, ktorá bude slúžiť všetkým návštevníkom parku. Metropolitný inštitút Bratislavy so spolupracujúcimi architektmi predstavili architektonickú štúdiu, ktorá približuje detaily plánovanej rekonštrukcie.

04.02.2022 12:59
Návrh prerábky salónu v Sade Janka Kráľa Foto:
Návrh prerábky salónu v Sade Janka Kráľa
debata

Kvalitné verejné priestranstvá zvýšia celkovú bezpečnosť v parku a ponúknu ľuďom nové možnosti pre voľnočasové aktivity v centre mesta, argumentuje v predstavení návrhu Metropolitný inštitút Bratislava (MIB).

„Zanedbaný objekt v Sade Janka Kráľa, ktorý sa preslávil ako nočný salón, zmení svoju podobu a otvorí sa pre všetkých. V spolupráci s architektmi sme vytvorili štúdiu, ktorej cieľom bolo prinavrátiť budove dôstojný vzhľad a využitie vhodné pre lokalitu, v ktorej sa nachádza. Návštevníci a návštevníčky obľúbeného mestského parku získajú vďaka obnove novú gastro prevádzku a príjemný otvorený priestor na oddych," uvádza inštitút na svojej facebookovej stránke.

Rekonštrukcia budovy z 80. rokov, ktorú vlani kúpilo hlavné mesto, zapadá podľa MIB do plánu zatraktívniť a vkusne zrevitalizovať Sad Janka Kráľa. „Odkedy sme sa stali vlastníkmi tohto, pre park extrémne dôležitého priestoru, pracujeme na jeho rekonštrukcii, hľadáme odpoveď na otázku, ako má vyzerať a čo tam má byť. Budova bude po obnove miesto pre všetky komunity, ktoré majú Sad Janka Kráľa radi. Niekto možno použije len kvalitné WC, niekto si sem príde oddýchnuť pri šálke kávy a niekto sem možno príde na romantickú večeru. Počítame s tým, že tu bude mať zázemie aj naše BKIS pre kultúrne akcie. Pracujeme na dokončení projektovej dokumentácie a veríme, že realizácia začne už v najbližších mesiacoch,” povedal primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Prerábka salónu v Sade Janka Kráľa

Metropolitný inštitút Bratislava ukázal, ako plánuje prerobiť bývalý erotický salón Messalina v Sade Janka Kráľa

Fotogaléria
Aktivisti z iniciatívy "Za kultúrny Sad Janka...
Návrh prerábky salónu v Sade Janka Kráľa
+4Na snímke erotický salón Messalina Club v Sade...

Podľa zistení MIBu sa návštevnosť Sadu Janka Kráľa zvyšuje v poobedných hodinách, pričom ožívajú najmä prevádzky s občerstvením a ich najbližšie okolie. Aj to je dôvod, prečo v objekte po rekonštrukcii vznikne gastro prevádzka. Počas dňa má slúžiť ako rodinné a cenovo dostupné bistro. Podvečer sa tento priestor zmení na reštauráciu s menšou ponukou jedál.

ČO EŠTE ZMENÍ REKONŠTRUKCIA OBJEKTU:

  • Vďaka obnove pôvodnej presklenej fasády smerom do parku sa budova prepojí s okolitou zeleňou a tiež vonkajším amfiteátrom.
  • Odstránia sa aj vonkajšie mreže a opraví sa fontána, ktorá je súčasťou objektu.
  • Na fasádu pod biely spišský travertín sa vráti pôvodný keramický obklad, ktorý v 90. rokoch odstránil súkromný majiteľ počas necitlivej rekonštrukcie.
  • Jednou z podmienok zadania bola aj ekologická udržateľnosť budovy. Cieľom je využívať alternatívne zdroje energie.
  • Návštevníci budú mať k dispozícii bezbariérové verejné toalety. Taktiež v budove vznikne zázemie pre BKIS.

Predbežne by sa mali prvé práce začať už v priebehu leta. Najväčšiu časť zaberú búracie práce v interiéri, ktorý predošlý vlastník rozdelil na viaceré menšie miestnosti. Pre novú funkciu budovy bude potrebné nanovo rozmiestniť vnútorné priečky. Rovnako je naplánovaná oprava strechy. Presnejší časový harmonogram rekonštrukcie vyplynie po dokončení projektovej dokumentácie. Odhadovaná hodnota rekonštrukcie je 600-tisíc eur bez DPH.

Na budúceho prevádzkara gastroprevádzky sa podľa MIB uskutoční súťaž s presne stanovenými podmienkami na ponuku pokrmov a nápojov a tiež zariadenie interiéru. Architekti totiž pripravujú len holopriestor s funkčným technickým zázemím a na základe schválenej štúdie bude vypracovaný dizajn manuál, podľa ktorého bude budúci nájomca postupovať. Nájomca však bude mať možnosť dotvoriť si interiér a vlastnú atmosféru.

Presnejší časový harmonogram rekonštrukcie vyplynie po dokončení projektovej dokumentácie. Predbežne by sa práce na obnove budovy mali začať počas leta.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #park #Sad Janka Kráľa #MIB