Denník Pravda má k dispozícii kompletný 26 stranový materiál, kde strana SaS rozoberá najväčšie problémy daňovej reformy. Spolu s nimi a 56 otázkami ich doručila Igorovi Matovičovi a bude čakať na ne odpovede.
Ministrovi financií ich predstavila na pondelňajšej koaličnej rade tzv. semafor, ktorý vyjadruje postoj k jednotlivým opatreniam daňovo-odvodovej reformy. Semafor strany Sloboda a Solidarita (SaS) je rozdelený do rôznych farieb. Zelená znamená, že s daným opatrením súhlasí, oranžová, že chce o tom ešte diskutovať, červená vyjadruje nesúhlas, pričom za určitých okolností vedia urobiť aj kompromis, čierna farba je absolútna „no go“ zóna.
„Daňovú reformu Igora Matoviča sme až do teraz nekomentovali, pretože sme dali verejný záväzok, že najskôr s ním preberieme naše otázky osobne a následne mu predstavíme náš postoj k jednotlivým opatreniam. Spísali sme semafor, ktorý je rozdelený do rôznych farieb. Tento náš dokument dokazuje, že sme strana odborníkov, ktorá sa vie relevantne vyjadriť k danej problematike,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.
Čítajte viac Ústavný problém aj nebezpečný precedens. Kompletný semafor k daňovo-odvodovej reforme podľa SaSPodľa predsedu Výboru NR SR pre financie a rozpočet Mariána Viskupiča má strana SaS štyri „no go“ postoje. „Patrí medzi ne zrušenie stropov na odvody, milionárska daň, z ktorej by bol nebezpečný precedens, zvýšenie dane z dividend, ktoré navrhujeme zrušiť, či zdaňovanie SZČO, ktoré bude znamenať zvýšenie zdanenia pre väčšinu samostatne zárobkovo činných osôb. Naopak, vieme si predstaviť vyššiu efektivitu štátnych podnikov, nový zamestnanecký bonus alebo flexibilné odpisy produktívneho majetku,“ tvrdí Marián Viskupič.
V celom návrhu daňovo-odvodovej reformy sme podľa Jána Oravca identifikovali takmer dve tretiny návrhov, ktoré podporujeme alebo si vieme predstaviť ich podporu, avšak vyžadujú si ďalšiu diskusiu. „Navrhujeme, aby sme okamžite schválili tie, ktoré majú podporu celej koalície, pretože daňový systém po 18 rokoch zhoršovania potrebuje zásadné zmeny. Pri ostatných treba viac času na rokovania, aby sme vedeli povedať, či sa na ich realizácii vieme zhodnúť alebo nie," hovorí štátny tajomník ministerstva hospodárstva Ján Oravec.