Staršie byty dražejú ďalej, aj tie v pôvodnom stave

Cenový rozdiel medzi starším 2-izbovým bytom po kompletnej rekonštrukcii a rovnakým v pôvodnom stave je len 10,7 %, pri trojizbovom dokonca 5,2 %.

19.12.2021 09:52
koloseo,byty,stavba Foto:
Ceny bytov zrejme budú rásť aj v roku 2022.
debata (1)

Kto chce riešiť v súčasnosti vlastné bývanie, mal by sa začať v ponukách nehnuteľností orientovať čo najskôr. Záujemcom v tom nebránia ani rôzne protipandemické opatrenia či lockdown. Vďaka online priestoru a prezentáciám si už každý dokáže aspoň zbežne vyselektovať ponuky a dospieť tak k vhodnej nehnuteľnosti. Pre TASR to uviedol tajomník Realitnej únie (RÚ) SR Mojmír Plavec.

Záujemca o nový byt či dom môže podľa neho takisto požiadať o zastupovanie realitného makléra, ktorý mu s výberom vhodného domu či bytu pomôže. „Ešte pred podpisom rezervačnej zmluvy by sa však mal záujemca snažiť navštíviť nehnuteľnosť fyzicky a objektívne vyhodnotiť aj svoje finančné možnosti. Malá ponuka na trhu pri veľkom počte potenciálnych kupujúcich síce tlačí záujemcov o byt či dom, aby sa rozhodovali rýchlo, nemali by sa však unáhliť,“ poradil Plavec.

dom, byt, byvanie, reality, nehnutelnost, panelak, Čítajte viac Ponuka nových bytov v Bratislave klesla

Ceny bytov tento rok rástli a únia predpokladá, že nehnuteľnosti budú dražieť aj naďalej. Analytik RÚ SR Vladimír Kubrický poznamenal, že tento rok draželi byty v pôvodnom stave, ale aj tie po kompletnej rekonštrukcii. Stavebné materiály zaznamenali rekordné nárasty cien, na cenách bytov po čerstvej rekonštrukcii sa to však doteraz veľmi neodzrkadlilo.

„Aj preto je napríklad v Bratislave cenový rozdiel medzi starším dvojizbovým bytom po kompletnej rekonštrukcii a rovnakým bytom v pôvodnom stave len 10,7 %, pri trojizbovom dokonca 5,2 %,“ porovnal analytik. Vyčíslil, že pri trojizbovom byte s výmerou 75 štvorcových metrov (m2) vychádza rozdiel na 12.400 eur, čo neodráža súčasné náklady na kompletnú rekonštrukciu.

„Je pravdepodobné, že nožnice medzi cenami bytov v pôvodnom stave a po kompletnej rekonštrukcii sa na budúci rok viac otvoria. Vo väčšom počte sa tam totiž premietnu zvýšené náklady na čerstvé rekonštrukcie,“ uzavrel analytik.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #byty #ceny bytov #zdražovanie bytov #Realitná únia SR